Elections

Karnataka New Ministers List 2019 MP’s List & MLA’s List

The Lok Sabha General Elections for 28 Lok Sabha Constituency in Karnataka State were held last month and the results were declared on 23rd May 2019. Through this article we are providing the list of new Lok Sabha MP’s of Karnataka State along with the Cabinet Ministers and MLA’s list of Karnataka State.

17th Parliament MP’s List 2019                                                               Modi Cabinet Ministers List 2019

Karnataka Cabinet Ministers List 2019:

S.NO Name of the Minister Designation Minister Portfolio
1 H. D. Kumaraswamy Chief Minister  
2 G Parameshwara Deputy Chief Minister Science and Technology Department Parliamentary Affairs and Legislation Department Law, Justice and Human Rights Department
3 H D Revanna Cabinet Minister Public Works Department excluding Ports and Inland Transport
4 R V Deshpande Cabinet Minister Revenue Department excluding Muzrai
5 Bandeppa Kashmpur Cabinet Minister Co-operation Department
6 D K Shivakumar Cabinet Minister Medium and Major water department Kannada and culture department
7 G T Devegowda Cabinet Minister Higher Education from Education Department
8 K J George Cabinet Minister Large and Medium Scale Industries from Commerce and Industries Department
9 D C Thammanna Cabinet Minister Transport Department
10 Krishna Byregowda Cabinet Minister Rural Development and Panchayat Raj Department
11 Managuli Mallapa Channaveerappa Cabinet Minister Horticulture Department excluding Sericulture Department
12 N H Shivashankara Reddy Cabinet Minister Agriculture Department
13 S R Srinivas (Vasu) Cabinet Minister Small Scale Industries from Commerce and Industries Department
14 Venkatarao Nadagowda Cabinet Minister Animal Husbandry and Fisheries Department
15 Priyank Kharge Cabinet Minister Social Welfare Department
16 C S Puttaraju Cabinet Minister Minor Irrigation from Water Resources Department
17 U T Abdul Khadir Cabinet Minister City Corporations excluding BBMB and subjects pertaining to Bangalore City, Urban Development Authorities excluding subjects pertaining to Bangalore Directorate of Urban Land Transport, KUWS and DB and KUIDFC from Urban Development Department
18 S R Mahesh Cabinet Minister Tourism Department, Sericulture from Horticulture Department
19 Zameer Ahmed Khan Cabinet Minister Food and Civil Supplies, Consumer Affairs, Haj Information and Wakf
20 Shivanand Patil Cabinet Minister Health and Family Welfare Department excluding Medical Education
21 Venkataramanappa Cabinet Minister Labour Department
22 Rajshekhar Baswaraj Patil Cabinet Minister Mines and Zoology from Commerce and Industries Department
23 C Puttaranga Shetty Cabinet Minister Backward Classes Welfare Department
24 Jayamala Cabinet Minister Women and Child Development, Empowerment of Differently-abled and Senior Citizens
25 R B Timmapur Cabinet Minister Sugar from commerce and industries department
26 M T B Nagaraj Cabinet Minister Housing Department
27 C S Shivalli Cabinet Minister Municipalities and Local bodies(CMC’s ,TMC and TPA) from Urban Development Dept 28Municipalities and Local bodies(CMC’s ,TMC and TPA) from Urban Development Dept             
28 M B Patil Cabinet Minister Home Department excluding intelligence wing
29 E Tukaram Cabinet Minister Medical Education from Health and Family Welfare Department
30 P T Parameshwar Naik Cabinet Minister Skill Development, Entrepreneurship and Livelihood Department Muzrai from Revenue Department
31 Rahim Khan Cabinet Minister Department Youth Empowerment and Sports
32 Satish Jarakiholi Cabinet Minister Forest, Ecology and Environment.

Karnataka New MP’s List 2019:

Lok Sabha Constituency No Lok Sabha Constituency Name of the MP/Party
155 Chikkodi Annasaheb Shankar Jolle Bharatiya Janata Party
156 Belagavi Angadi Suresh Channabasappa Bharatiya Janata Party
157 Bagalkot Gaddigoudar Parvatagouda Chandanagouda Bharatiya Janata Party
158 Bijapur (SC) Jigajinagi Ramesh Chandappa Bharatiya Janata Party
159 Kalaburagi (SC) Dr. Umesh G Jadhav Bharatiya Janata Party
160 Raichur (ST) Raja Amareshwara Naik Bharatiya Janata Party
161 Bidar Bhagwanth Khuba Bharatiya Janata Party
162 Koppal Karadi Sanganna Amarappa Bharatiya Janata Party
163 Bellary (ST) Y. Devendrappa Bharatiya Janata Party
164 Haveri Udasi. S.C. Bharatiya Janata Party
165 Dharwad Pralhad Joshi Bharatiya Janata Party
166 Uttara Kannada Anantkumar Hegde Bharatiya Janata Party
167 Davanagere G M Siddeshwar Bharatiya Janata Party
168 Shimoga B.Y.Raghavendra. Bharatiya Janata Party
169 Udupi Chikmagalur Shobha Karandlaje Bharatiya Janata Party
170 Hassan Prajwal Revanna Janata Dal (Secular)
171 Dakshina Kannada Nalin Kumar Kateel Bharatiya Janata Party
172 Chitradurga (SC) A Narayanaswamy Bharatiya Janata Party
173 Tumkur G. S. Basavaraj Bharatiya Janata Party
174 Mandya Sumalatha Ambareesh Independent
175 Mysore Prathap Simha Bharatiya Janata Party
176 Chamarajanagar (SC) V. Srinivas Prasad Bharatiya Janata Party
177 Bangalore Rural D.K. Suresh Indian National Congress
178 Bangalore North D.V. Sadananda Gowda Bharatiya Janata Party
179 Bangalore Central P. C. Mohan Bharatiya Janata Party
180 Bangalore South Tejasvi Surya Bharatiya Janata Party
181 Chikballapur B.N.Bache Gowda Bharatiya Janata Party
182 Kolar (SC) S. Muniswamy Bharatiya Janata Party

List of New  Rajya Sabha Members Karnataka:

S.NO Name Party Date of Appointment Date of Retirement
1 B. K. Hariprasad Indian National Congress 26-Jun-2014 25-Jun-2020
2 L. Hanumanthaiah Indian National Congress 03-Apr-2018 02-Apr-2024
3 Oscar Fernandes Indian National Congress 01-Jul-2016 30-Jun-2022
4 Syed Naseer Hussain Indian National Congress 03-Apr-2018 02-Apr-2024
5 Rajeev Gowda Indian National Congress 26-Jun-2014 25-Jun-2020
6 G C Chandrasekhar Indian National Congress 03-Apr-2018 02-Apr-2024
7 Jairam Ramesh Indian National Congress 01-Jul-2016 30-Jun-2022
8 K. C. Ramamurthy Indian National Congress 01-Jul-2016 30-Jun-2022
9 Nirmala Sitharaman Bharatiya Janata Party 01-Jul-2016 30-Jun-2022
10 Prabhakar Kore Bharatiya Janata Party 26-Jun-2014 25-Jun-2020
11 Rajeev Chandrasekhar Bharatiya Janata Party 03-Apr-2018 02-Apr-2024
12 D. Kupendra Reddy Janata Dal (Secular) 26-Jun-2014 25-Jun-2020

Karnataka New MLA’s List:

Assembly Constituency No Assembly Constituency MLA Name Party
1 Nippani Shashikala Annasaheb Jolle BJP
2 Chikkodi-Sadalga Ganesh Hukkeri INC
3 Athani Mahesh Eranagouda Kumatalli INC
4 Kagwad Shrimant Balasaheb Patil INC
5 Kudachi (SC) P. Rajeev BJP
6 Raybag (SC) Duryodhan Mahalingappa Aihole BJP
7 Hukkeri Umesh Vishwanath Katti BJP
8 Arabhavi Balachandra Jarkiholi BJP
9 Gokak Ramesh Jarkiholi INC
10 Yemkanmardi (ST) Satish Jarkiholi INC
11 Belagavi Uttar Anil Benake BJP
12 Belagavi Dakshin Abhay Patil BJP
13 Belagavi Rural Lakshmi Hebbalkar INC
14 Khanapur Anjali Nimbalkar INC
15 Kittur Doddagoudar Mahantesh Basavantaray BJP
16 Bailhongal Mahantesh Kaujlagi INC
17 Saundatti Yellamma Vishwanath Chandrashekhar Mamani BJP
18 Ramdurg Mahadevappa Shivalingappa Yadawad BJP
19 Mudhol (SC) Govind M. Karjol BJP
20 Terdal Siddu Savadi BJP
21 Jamkhandi Siddu Bhimappa Nyamgoud INC
22 Bilgi Murugesh Nirani BJP
23 Badami Siddaramaiah INC
24 Bagalkot Veerabhadrayya Charantimath BJP
25 Hungund Doddanagouda Patil BJP
26 Muddebihal A. S. Patil (Nadahalli) BJP
27 Devar Hippargi Somanagouda Patil BJP
28 Basavana Bagevadi Shivanand Patil INC
29 Babaleshwar M. B. Patil INC
30 Bijapur City Basangouda Patil Yatnal BJP
31 Nagthan (SC) Devanand Fulasing Chavan JD(S)
32 Indi Yashavanthar Aygouda Vittalagouda Patil INC
33 Sindgi Managuli Mallappa Channaveerappa JD(S)
34 Afzalpur M. Y. Patil INC
35 Jevargi Ajay Singh INC
36 Shorapur (ST) Narasimhanayak (Rajugouda) BJP
37 Shahapur Sharanabasappa Gouda Darshanapur INC
38 Yadgir Venkatreddy Mudnal BJP
39 Gurmitkal Naganagouda Kandkur JD(S)
40 Chittapur (SC) Priyank M. Kharge INC
41 Sedam Rajkumar Patil BJP
42 Chincholi (SC) Umesh G. Jadhav INC
43 Gulbarga Rural (SC) Basawaraj Mattimud BJP
44 Gulbarga Dakshin Dattatraya C. Patil BJP
45 Gulbarga Uttar[61] Kaneez Fatima INC
46 Aland Guttedar Subhash Rukmayya BJP
47 Basavakalyan B. Narayanrao INC
48 Homnabad Rajshekhar Basavaraj Patil INC
50 Bidar South Bandeppa Kashempur JD(S)
49 Bidar Rahim Khan INC
51 Bhalki Eshwara Khandre INC
52 Aurad (SC) Prabhu Chauhan BJP
53 Raichur Rural (ST) Basanagouda Daddal INC
54 Raichur Shivaraj Patil BJP
55 Manvi (ST) Raja Venkatappa Nayak Raja Ambanna Nayak JD(S)
56 Devadurga (ST) K. Shivana Gouda Nayak BJP
57 Lingsugur (SC) D. S. Hoolageri INC
58 Sindhanur Venkatrao Nadagouda JD(S)
59 Maski (ST) Pratapagouda Patil INC
60 Kushtagi Amaregouda Linganagouda Patil Bayyapur INC
61 Kanakagiri (SC) Basavaraj Dhadesugur BJP
62 Gangawati Paranna Munavalli BJP
63 Yelburga Achar Halappa Basappa BJP
64 Koppal Raghavendra Hitnal INC
65 Shirahatti (SC) Ramappa Lamani BJP
66 Gadag H. K. Patil INC
67 Ron Kalakappa Bandi BJP
68 Nargund C. C. Patil BJP
69 Navalgund Patil Munenakoppa Shankar BJP
70 Kundgol Channabasappa Satyappa Shivalli INC
71 Dharwad Amrupayyappa Desai BJP
72 Hubli-Dharwad-East (SC) Abbayya Prasad INC
73 Hubli-Dharwad-Central Jagadish Shettar BJP
74 Hubli-Dharwad- West Aravind Bellad BJP
75 Kalghatgi C. M. Nimbannavar BJP
76 Haliyal R. V. Deshpande INC
77 Karwar Roopali Naik BJP
78 Kumta Dinakar Keshav Shetty BJP
79 Bhatkal Sunil Biliya Naik BJP
80 Sirsi Vishweshwar Hegde Kageri BJP
81 Yellapur Arbail Hebbar Shivaram INC
82 Hangal Udasi C. M. BJP
83 Shiggaon Basavaraj Bommai BJP
84 Haveri (SC) Neharu Olekar BJP
85 Byadgi Ballary Virupakshappa Rudrappa BJP
86 Hirekerur B. C. Patil INC
87 Ranibennur R. Shankar KPJP
88 Hadagalli (SC) P T Parameshwar Naik JD(S)
89 Hagaribommanahalli (SC) Bheema Naik L. B. P. INC
90 Vijayanagara Anand Singh INC
91 Kampli (ST) J. N. Ganesh INC
92 Siruguppa (ST) M. S. Somalingappa BJP
93 Bellary (ST) B. Nagendra INC
94 Bellary City G. Somashekara Reddy BJP
95 Sandur (ST) E. Tukaram INC
96 Kudligi (ST) N. Y. Gopalakrishna BJP
97 Molakalmuru (ST) B. Sreeramulu BJP
98 Challakere (ST) T. Raghumurthy INC
99 Chitradurga G. H Thippa Reddy BJP
100 Hiriyur K. Poornima BJP
101 Hosadurga Gulhatty D. Shekhar BJP
102 Holalkere (SC) M. Chandrappa BJP
103 Jagalur (ST) S. V. Ramachandra BJP
104 Harapanahalli G. Karunakara Reddy BJP
105 Harihar S. Ramaappa INC
106 Davanagere North S. A. Ravindranath BJP
107 Davanagere South Shamanur Shivashankarappa INC
108 Mayakonda (SC) N. Liganna BJP
109 Channagiri K .Madal Veerupakshappa BJP
110 Honnali M. P. Renukacharya BJP
111 Shimoga Rural (SC) K. B. Ashok Naik BJP
112 Bhadravati B.K. Sangameshwara INC
113 Shimoga K. S. Eshwarappa BJP
114 Tirthahalli Araga Jnanendra BJP
115 Shikaripura B. S. Yeddyurappa BJP
116 Sorab Kumar Bangarappa BJP
117 Sagar Hartalu Halappa BJP
118 Byndoor B. M. Sukumar Shetty BJP
119 Kundapura Halady Srinivas Shetty BJP
120 Udupi K. Raghupati Bhat BJP
121 Kapu Lalaji Mendon BJP
122 Karkar V. Sunil Kumar BJP
123 Sringeri T. D. Rajegowda INC
124 Mudigere (SC) M. P. Kumaraswamy BJP
125 Chikmagalur C. T. Ravi BJP
126 Tarikere D. S. Suresh BJP
127 Kadur Belliprakash BJP
128 Chiknayakanhalli J. C. Madhu Swamy BJP
129 Tiptur B. C. Nagesh BJP
130 Turuvekere Jayaram A S BJP
131 Kunigal Dr H.D. Ranganath INC
132 Tumkur City G. B. Jyothi Ganesh BJP
133 Tumkur Rural D. C. Gowrishankar JD(S)
134 Koratagere (SC) Dr. G. Parameshwara INC
135 Gubbi S R Srinivas (Vasu) JD(S)
136 Sira B Sathyanarayanav JD(S)
137 Pavagada (SC) Venkata Ramanappa INC
138 Madhugiri M.V Veerabhadraiah JD(S)
139 Gauribidanur N.H.Shivashankara Reddy INC
140 Bagepalli S.N. Subbareddy INC
141 Chikkaballapur Dr. K. Sudhakar INC
142 Sidlaghatta V. Muniyappa INC
143 Chintamani J K Krishna Reddy JD(S)
144 Srinivaspur K R Ramesh Kumar INC
145 Mulbagal (SC) H. Nagesh JD(S)
146 Kolar Gold Field (SC) Roopakala. M INC
147 Bangarapet (SC) S.N. Narayanaswamy K.M INC
148 Kolar Srinivasa gowda INC
149 Malur K.Y. Nanjegowda INC
150 Yelahanka S. R. Vishwanath BJP
151 K.R. Puram B.A. Basavaraja INC
152 Byatarayanapura Krishna Byre Gowda INC
154 Yeshvanthapura S. T. Somashekhar INC
155 Dasarahalli R. Manjunatha JD(S)
156 Mahalakshmi Layout K. Gopalaiah JD(S)
157 Malleshwaram C. N. Ashwath Narayan BJP
158 Hebbal Suresha BS INC
159 Pulakeshinagar (SC) R. Akhanda Srinivasamurthi INC
160 Sarvagnanagar KJ George INC
161 C.V. Raman Nagar (SC) S. Raghu BJP
162 Shivajinagar R. Roshan Baig INC
163 Shanti Nagar NA Harris INC
164 Gandhi Nagar Dinesh Gundu Rao INC
165 Rajaji Nagar S. Suresh Kumar BJP
166 Govindraj Nagar V. Somanna BJP
167 Vijay Nagar M . Krishnappa INC
168 Chamrajpet B.Z. Zameer Ahmed Khan INC
169 Chickpet Uday B. Garudachar BJP
170 Basavanagudi L. A. Ravi Subramanya BJP
171 Padmanaba Nagar R. Ashoka BJP
172 B.T.M Layout Ramalinga Reddy INC
173 JayaNagar Soumya Reddy INC
174 Mahadevapura (SC) Aravind Limbavali BJP
175 Bommanahalli M. Satish Reddy BJP
176 Bangalore South M Krishnappa BJP
177 Anekal (SC) B. Shivanna INC
178 Hosakote M.T.B. Nagaraju INC
179 Devanahalli (SC) Nisarga Narayana Swamy L.N JD(S)
180 Doddaballapur T. Venkataramanaiah INC
181 Nelamangala (SC) K. Sreenivasa Murthy JD(S)
182 Magadi A. Manjunath JD(S)
183 Ramanagaram HD Kumarswamy JD(S)
184 Kanakapura D. K. Shivakumar INC
185 Channapatna H. D. Kumaraswamy JD(S)
186 Malavalli (SC) Dr. K. Annadani JD(S)
187 Maddur D. C. Thammanna JD(S)
188 Melukote C. S. Puttaraju JD(S)
189 Mandya M.Srinivas JD(S)
190 Srirangapatna Ravindra Srikantaiah JD(S)
191 Nagamangala Suresh Gowda JD(S)
192 Krishnarajpete Narayanagowda JD(S)
193 Shravanabelagola C. N. Balakrishna JD(S)
193 Arsikere K. M. Shivalinge Gowda JD(S)
194 Belur K. S. Lingesha JD(S)
195 Hassan Preetham J. Gowda BJP
196 Holenarasipur H. D. Revanna JD(S)
197 Arkalgud A. T. Ramaswamy JD(S)
198 Sakleshpur (SC) H. K. Kumaraswamy JD(S)
199 Belthangady Harish Poonja BJP
200 Moodabidri Umanatha A. Kotian BJP
201 Mangalore City North Bharath Shetty BJP
202 Mangalore City South D. Vedavyas Kamath BJP
203 Mangalore U. T. Abdul Khadar INC
204 Bantval Rajesh Naik BJP
205 Puttur Sanjeeva Matandoor BJP
206 Sullia (SC) Angara S. BJP
207 Madikeri Appachu Ranjan BJP
208 Virajpet K. G. Bopaiah BJP
209 Periyapatna K. Mahadeva JD(S)
210 Krishnarajanagara Sa. Ra. Mahesh JD(S)
211 Hunasuru Adagur H. Vishwanath JD(S)
212 Heggadadevankote (ST) Anil Kumar C. INC
213 Nanjangud (SC) Harshavardhan B. BJP
214 Chamundeshwari GT Devegowda JD(S)
215 Krishnaraja S. A. Ramadas BJP
216 Chamaraja L. Nagendra BJP
217 Narasimharaja Tanveer Sait INC
218 Varuna Yathindra S. INC
219 T.Narasipur (SC) Ashvin Kumar M. JD(S)
220 Hanur R. Narendra INC
221 Kollegal (SC) N. Mahesh BSP
222 Chamarajanagar C. Puttarangashetty INC
223 Gundlupet C. S. Niranjan Kumar BJP
224 Rajarajeshwarinagar Munirathna INC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *