Elections

Maharashtra New Ministers List 2019 MP’s List

The Lok Sabha General Elections for 48 Lok Sabha Constituency in Maharashtra State were held last month and the results were declared on 23rd May 2019. Through this article we are providing the list of new Lok Sabha MP’s of Maharashtra State along with the Cabinet Ministers and State Ministers of Maharashtra and the MLA’s list.

17th Parliament MP’s List 2019                                                               Modi Cabinet Ministers List 2019

Maharashtra Cabinet Ministers List 2019:

S.NO Name of the Minister Designation Minister Portfolio
1 Devendra Fadnavis   Chief Minister   Home Affairs General Administration Urban Development Law & Judiciary Ports
2 Sudhir Mungantiwar Finance Minister Finance & Planning and Forests
3 Vinod Tawde Education Minister School Education Sports & Youth Welfare Higher & Technical Education Marathi Language Cultural Affairs
4 Prakash Mehta Housing Minister Housing
5 Chandrakant Patil Revenue Minister Revenue Relief and Rehabilitation Public Works (Excluding Public Undertakings) Agriculture and Horticulture
6 Pankaja Munde Rural Women and Child Development Minister Rural Development Women and Child Development
7 Vishnu Savara Tribal development Minister Tribal development
8 Girish Bapat Civil Supplies Minister Food Civil Supplies and Consumer Protection Food and Drugs Administration Parliamentary Affairs
9 Girish Mahajan Water Resources Minister Water Resources Medical Education
10 Diwakar Raote Transport Minister Transport
11 Subhash Desai Employment Minister Industries Mining Employment & Self-Employment
12 Ramdas Kadam   Environment
13 Eknath Shinde Health Minister Public health and Family welfare
14 Chandrashekhar Krishnarao Bawankule Excise Minister Energy Excise
15 Babanrao Lonikar Water Supply & Sanitation Minister Water Supply Sanitation
16 Dr. Deepak Sawant Public Health and Family Welfare Minister Public Health and Family Welfare
17 Rajkumar Sudamji Badole   Social Justice Special Assistance
18 Ram Shinde Water Conservation Minister Water Conservation Protocol
19 Jaykumar Rawal   Employment Guarantee Scheme Tourism
20 Subhash Deshmukh Textiles Minister Co-operation Textiles
21 Mahadev Jankar   Cattle and Dairy development Fisheries
22 Sambhaji Patil Nilangekar Labour Minister Labour Skill Development Ex-Servicemen Welfare Earthquake Rehabilitation

Maharashtra  Ministers of State:

S.NO Name of the Minister Minister Portfolio
1 Dilip Kamble Social Justice and Special Assistance
2 Vidya Thakur Women and Child Development, Food, Civil Supplies and Consumer Protection, Food and Drugs Administration
3 Arjun Khotkar Minister of State for Textile, Animal Husbandry, Dairy Development
4 Vijay Sidramappa Deshmukh Public Works (Public Undertakings), Transport, Labour and Textiles
5 Sanjay Dulichand Rathod Revenue
6 Dadaji Dagadu Bhuse Rural Development
7 Vijaybapu Shivtare Water Resources, Water Conservation and Parliamentary Affairs
8 Deepak Vasant Kesarkar Home (Rural), Finance and Planning
9 Ambrishrao Raje Satyavanrao Atram Tribal Development
10 Ravindra Dattaram Waikar                 Housing, Higher and Technical Education
11 Dr. Ranjit Patil Home (Urban), Urban Development, General Administration, Law and Judiciary and Parliamentary Affairs
12 Pravin Pote Industries and Mining, Environment, Public Works
13 Gulab Raghunath Patil Co-operation
14 Sadabhau Khot Agriculture and horticulture and Marketing
15 Madan Madhukarrao Yerawar Energy, Tourism, Food and Drug, Administration and Public Works General Administration

Maharashtra New MP’s List 2019:

Lok Sabha Constituency No Lok Sabha Constituency Name of the MP/Party
203 Nandurbar  (SC) Dr. Heena Vijaykumar Gavit Bharatiya Janata Party
204 Dhule Bhamre Subhash Ramrao Bharatiya Janata Party
205 Jalgaon Unmesh Bhaiyyasaheb Patil Bharatiya Janata Party
206 Raver Khadse Raksha Nikhil Bharatiya Janata Party
207 Buldhana Jadhav Prataprao Ganpatrao Shiv Sena
208 Akola Dhotre Sanjay Shamrao Bharatiya Janata Party
209 Amravati (SC) Navnit Ravi Rana Independent
210 Wardha Ramdas Chandrabhanji Tadas Bharatiya Janata Party
211 Ramtek (SC) Krupal Balaji Tumane Shiv Sena
212 Nagpur Nitin Jairam Gadkari Bharatiya Janata Party
213 Bhandara–Gondiya Sunil Baburao Mendhe Bharatiya Janata Party
214 Gadchiroli–Chimur (ST) Ashok Mahadeorao Nete Bharatiya Janata Party
215 Chandrapur Balubhau alias Suresh Narayan Dhanorkar Indian National Congress
216 Yavatmal–Washim Bhavana Pundlikrao Gawali Shiv Sena
217 Hingoli Hemant Patil Shiv Sena
218 Nanded Prataprao Patil Chikhalikar Bharatiya Janata Party
219 Parbhani Jadhav Sanjay (Bandu) Haribhau Shiv Sena
220 Jalna Danve Raosaheb Dadarao Bharatiya Janata Party
221 Aurangabad Imtiaz Jaleel Syed All India Majlis-E-Ittehadul Muslimeen
222 Dindori (ST) Dr. Bharati Pravin Pawar Bharatiya Janata Party
223 Nashik Godse Hemant Tukaram Shiv Sena
224 Palghar (ST) Rajendra Dhedya Gavit Shiv Sena
225 Bhiwandi Kapil Moreshwar Patil Bharatiya Janata Party
226 Kalyan Dr. Shrikant Eknath Shinde Shiv Sena
227 Thane Rajan Baburao Vichare Shiv Sena
228 Mumbai North Gopal Shetty Bharatiya Janata Party
229 Mumbai North West Gajanan Kirtikar Shiv Sena
230 Mumbai North East Manoj Kotak Bharatiya Janata Party
231 Mumbai North Central Poonam Mahajan Bharatiya Janata Party
232 Mumbai South Central Rahul Ramesh Shewale Shiv Sena
233 Mumbai South Arvind Ganpat Sawant Shiv Sena
234 Raigad Tatkare Sunil Dattatray Nationalist Congress Party
235 Maval Shrirang Appa Chandu Barne Shiv Sena
236 Pune Girish Bhalchandra Bapat Bharatiya Janata Party
237 Baramati Supriya Sule Nationalist Congress Party
238 Shirur Dr. Amol Ramsing Kolhe Nationalist Congress Party
239 Ahmednagar Dr. Sujay Radhakrishna Vikhepatil Bharatiya Janata Party
240 Shirdi (SC) Sadashiv Kisan Lokhande Shiv Sena
241 Beed Pritam Gopinathrao Munde Bharatiya Janata Party
242 Osmanabad Omprakash Bhupalsinh alias Pawan Rajenimbalkar Shiv Sena
243 Latur (SC) Sudhakar Tukaram Shrangare Bharatiya Janata Party
244 Solapur (SC) Shri Sha. Bra. Dr. Jai Sidheshwar Shivachary Mahaswamiji Bharatiya Janata Party
245 Madha Ranjeetsinha Hindurao NaikNimbalkar Bharatiya Janata Party
246 Sangli Sanjaykaka Patil Bharatiya Janata Party
247 Satara Shrimant Chh. Udayanraje Pratapsinhmaharaj Bhonsle Nationalist Congress Party
248 Ratnagiri–Sindhudurg Vinayak Raut Shiv Sena
249 Kolhapur Sanjay Sadashivrao Mandlik Shiv Sena
250 Hatkanangle Dhairyasheel Sambhajirao Mane Shiv Sena

Maharashtra New MLA’s List:

Vidhan Sabha Constituency No Vidhan Sabha Constituency MLA Name Party
3 Nandurbar Vijaykumar Krishnarao Gavit BJP
4 Navapur Surupsingh Hirya Naik INC
5 Sakri Dhanaji Sitaram Ahire INC
6 Dhule Rural Kunal Rohidas Patil INC
7 Dhule City Anil Anna Gote BJP
8 Sindkheda Jayakumar Jitendrasinh Rawal BJP
9 Shirpur Kashiram Vechan Pawara INC
10 Chopda Chandrakant Baliram Sonawane Shiv Sena
11 Raver Haribhau Madhav Jawale BJP
12 Bhusawal Sanjay Waman Sawakare BJP
13 Jalgaon City Suresh Damu Bhole BJP
14 Jalgaon Rural Gulab Raghunath Patil Shiv Sena
15 Amalner Shirish Hiralal Chaudhari Independent
16 Erandol ‘Annasaheb’ Dr. Satish Bhaskarrao Patil NCP
17 Chalisgaon Unmesh Bhaiyyasaheb Patil BJP
18 Pachora Kishor Appa Patil Shiv Sena
19 Jamner Girish Dattatray Mahajan BJP
20 Muktainagar Eknath Khadse BJP
21 Malkapur Chainsukh Madanlal Sancheti BJP
22 Buldhana Harshwardhan Vasantrao Sapkal INC
23 Chikhli Rahul Siddhvinayak Bondre INC
24 Sindkhed Raja Dr. Shashikant Narsingrao Khedekar Shiv Sena
25 Mehkar Sanjay Bhashkar Raimulkar Shiv Sena
26 Khamgaon Akash Pandurang Fundkar BJP
27 Jalgaon (Jamod) Dr. Sanjay Shriram Kute BJP
28 Akot Prakash Gunvantrao Bharsakale BJP
29 Balapur Baliram Bhagwan Sirskar BBM
30 Akola West Govardhan Mangilal Sharma BJP
31 Akola East Randhir Pralhadrao Savarkar BJP
32 Murtizapur Harish Marotiappa Pimple BJP
33 Risod Amit Subhashrao Zanak INC
34 Washim Lakhan Sahadeo Malik BJP
35 Karanja Rajendra Sukhanad Patni BJP
36 Dhamamgaon Railway Virendra Jagtap INC
37 Badnera Ravi Rana Independent
38 Amravati Sunil Panjabrao Deshmukh BJP
39 Teosa Adv Yashomati Chandrakant Thakur (Sonawane) INC
40 Daryapur Ramesh Ganpatrao Bundile BJP
41 Melghat Prabhudas Babulal Bhilawekar BJP
42 Achalpur Bacchu alias Omprakash Babarao Kadu Independent
43 Morshi Dr Anil Sukhdevrao Bonde BJP
44 Arvi Amar Sharadrao Kale INC
45 Deoli Ranjit Prataprao Kamble INC
46 Hinganghat Samir Trambakrao Kunawar BJP
47 Wardha Dr. Pankaj Rajesh Bhoyar BJP
48 Katol Ashish Ranjeet Deshmukh BJP
49 Savner Sunil Chhatrapal Kedar INC
50 Hingna Sameer Dattatraya Meghe BJP
51 Umred Sudhir Laxmanrao Parwe BJP
52 Nagpur South West Devendra Fadnavis BJP
53 Nagpur South Sudhakar Vitthalrao Kohale BJP
54 Nagpur East Krishna Pancham Khopde BJP
55 Nagpur Central Vikas Shankarrao Kumbhare BJP
56 Nagpur West Sudhakar Shamrao Deshmukh BJP
57 Nagpur North Dr Milind Mane BJP
58 Kamthi Chandrashekhar Krishnarao Bawankule BJP
59 Ramtek Dwaram Mallikarjun Reddy BJP
60 Tumsar Charan Waghmare BJP
61 Bhandara Ramchandra Punaji Avsare BJP
62 Sakoli Kashiwar Rajesh Lahanu BJP
63 Arjuni Morgaon Rajkumar Sudam Badole BJP
64 Tirora Vijay Bharatlal Rahangdale BJP
65 Gondiya Gopaldas Shankarlal Agrawal INC
66 Amgaon Sanjay Hanmantrao Puram BJP
67 Armori Krishna Damaji Gajbe BJP
68 Gadchiroli Dr. Deorao Madguji Holi BJP
69 Aheri Ambrishrao Raje Satyavanrao Atram BJP
70 Rajura Sanjay Yadaorao Dhote BJP
71 Chandrapur Nanaji Sitaram Shamkule BJP
72 Ballarpur Mungantiwar Sudhir Sachhidanand BJP
73 Brahmapuri Vijay Namdevrao Wadettiwar INC
74 Chimur Bunty Bhangdiya BJP
75 Warora Suresh alias Balubhau Narayan Dhanorkar Shiv Sena
76 Wani Sanjivreddi Bapurao Bodkurwar BJP
77 Ralegaon Ashok Ramji Wooike BJP
78 Yavatmal Madan Madhukarrao Yerawar BJP
79 Digras Sanjay Dulichand Rathod Shiv Sena
80 Arni Raju Narayan Todsam BJP
81 Pusad Manohar Rajusing Naik NCP
82 Umarkhed Rajendra Waman Najardhane BJP
83 Kinwat Pradeep Hemsingh Jadhav (Naik) NCP
84 Hadgaon Nagesh Bapurao Patil Ashtikar Shiv Sena
85 Bhokar Ameeta Ashokrao Chavan INC
86 Nanded North D. P. Sawant INC
87 Nanded South Hemant Sriram Patil Shiv Sena
88 Loha Prataprao Govindrao Chikhalikar Shiv Sena
89 Naigaon Vasantrao Balwantrao Chavan INC
90 Deglur Subhash Piraji Sabne Shiv Sena
91 Mukhed Govind Mukkaji Rathod BJP
92 Basmath Jaiprakash Shankarlal Mundada Shiv Sena
93 Kalamnuri Santosh Kautika Tarfe INC
94 Hingoli Tanaji Sakharamji Mutkule BJP
95 Jintur Vijay Manikrao Bhamale NCP
96 Parbhani Rahul Patil Shiv Sena
97 Gangakhed Madhusudan Manikrao Kendre NCP
98 Pathri Mohan Madhavrao Fad Independent
99 Partur Babanrao Lonikar BJP
100 Ghansawangi Rajeshbhaiyya Tope NCP
101 Jalna Arjun Panditrao Khotkar Shiv Sena
102 Badnapur Narayan Tilakchand Kuche BJP
103 Bhokardan Santosh Danve BJP
104 Sillod Abdul Sattar Abdul Nabi INC
105 Kannad Harshvardhan Jadhav Shiv Sena
106 Phulambri Haribhau Kisanrao Bagde BJP
107 Aurangabad Central Sayed Imtiyaz Jaleel AIMIM
108 Aurangabad West Sanjay Shirsat Shiv Sena
109 Aurangabad East Atul Moreshwar Save BJP
110 Paithan Sandipanrao Bhumre Shiv Sena
111 Gangapur Bamb Prashant Bansilal BJP
112 Vaijapur Bhausaheb Patil Chikatgaonkar NCP
113 Nandgaon Pankaj Bhujbal NCP
114 Malegaon Central Shaikh Aasif Shaikh Rashid INC
115 Malegaon Outer Dadaji Dagadu Bhuse Shiv Sena
116 Baglan Dipika Sanjay Chavan NCP
117 Kalwan Jiva Pandu Gavit CPI(M)
118 Chandvad Dr.Aher Rahul Daulatrao BJP
119 Yewla Chhagan Bhujbal NCP
120 Sinnar Rajabhau Waje Shiv Sena
121 Niphad Anil Kadam Shiv Sena
122 Dindori Zirwal Narhari Sitaram NCP
123 Nashik East Balasaheb Mahadu Sanap BJP
124 Nashik Central Devayani Suhas Farande BJP
125 Nashik West Seema Mahesh Hiray BJP
126 Devlali Yogesh Gholap Shiv Sena
127 Igatpuri Gaveet Nirmala Ramesh INC
128 Dahanu Dhanare Paskal Janya BJP
129 Vikramgad Vishnu Savara BJP
130 Palghar Krishna Arjun Ghoda Shiv Sena
131 Boisar Vilas Sukur Tare BVA
132 Nalasopara Kshitij Hitendra Thakur BVA
133 Vasai Hitendra Vishnu Thakur BVA
134 Bhiwandi Rural (ST) Shantaram More Shiv Sena
135 Shahapur Pandurang Mahadu Barora NCP
136 Bhiwandi West Mahesh Prabhakar Choughule BJP
137 Bhiwandi East Rupesh Laxman Mhatre Shiv Sena
138 Kalyan West Narendra Baburao Pawar BJP
139 Murbad Kisan Kathore BJP
140 Ambernath Dr. Balaji Kinikar Shiv Sena
141 Ulhasnagar Jyoti Pappu Kalani NCP
142 Kalyan East Ganpat Kalu Gaikwad Independent
143 Dombivali Ravindra Dattatray Chavan BJP
144 Kalyan Rural Subhash Bhoir Shiv Sena
145 Mira Bhayandar Narendra Mehta BJP
146 Ovala-Majiwada Pratap Baburao Sarnaik Shiv Sena
147 Kopri-Pachpakhadi Eknath Shinde Shiv Sena
148 Thane Sanjay Mukund Kelkar BJP
149 Mumbra-Kalwa Jitendra Awhad NCP
150 Airoli Sandeep Ganesh Naik NCP
151 Belapur Manda Vijay Mhatre BJP
152 Borivali Vinod Tawde BJP
153 Dahisar Chaudhary Manisha Ashok BJP
154 Magathane Prakash Surve Shiv Sena
155 Mulund Sardar Tara Singh BJP
156 Vikhroli Sunil Raut Shiv Sena
157 Bhandup West Ashok Patil Shiv Sena
158 Jogeshwari East Ravindra Waikar Shiv Sena
159 Dindoshi Sunil Prabhu Shiv Sena
160 Kandivali East Atul Bhatkhalkar BJP
161 Charkop Yogesh Sagar BJP
162 Malad West Aslam Shaikh INC
163 Goregaon Vidya Thakur BJP
164 Versova Dr. Bharati Hemant Lavekar BJP
165 Andheri West Ameet Bhaskar Satam BJP
166 Andheri East Ramesh Latke Shiv Sena
167 Vile Parle Parag Alavani BJP
168 Chandivali Khan Mohammed Arif (Naseem) INC
169 Ghatkopar West Ram Kadam BJP
170 Ghatkopar East Prakash Mehta BJP
171 Mankhurd Shivaji Nagar Abu Asim Azmi SP
172 Anushakti Nagar Tukaram Ramkrishna Kate Shiv Sena
173 Chembur Prakash Phaterpekar Shiv Sena
174 Kurla Mangesh Kudalkar Shiv Sena
175 Kalina Sanjay Potnis Shiv Sena
176 Vandre East Bala Sawant Shiv Sena
177 Vandre West Ashish Shelar BJP
178 Dharavi Varsha Eknath Gaikwad INC
179 Sion Koliwada Capt. R Tamil Selvan BJP
180 Wadala Kalidas Nilkanth Kolambkar INC
181 Mahim Sada Sarvankar Shiv Sena
182 Worli Sunil Shinde Shiv Sena
183 Shivadi Ajay Choudhari Shiv Sena
184 Byculla Waris Pathan AIMIM
185 Malabar Hill Mangal Lodha BJP
186 Mumbadevi Amin Patel INC
187 Colaba Raj K. Purohit BJP
188 Panvel Prashant Ramsheth Thakur BJP
189 Karjat Suresh Narayan Lad NCP
190 Uran Manohar Bhoir Shiv Sena
191 Pen Dhairyasheel Mohan Patil PWPI
192 Alibag “Panditshet” Subhash Patil PWPI
193 Shrivardhan Avdhoot Anil Tatkare NCP
194 Mahad Bharatshet Gogawale Shiv Sena
195 Junnar Sharaddada Bhimaji Sonavane MNS
196 Ambegaon Dilip Dattatray Walse Patil NCP
197 Khed Alandi Suresh Gore Shiv Sena
198 Shirur Pacharne Baburao Kashinath BJP
199 Daund Rahul Subhashrao Kul RSP
200 Indapur Dattatray Vithoba Bharne NCP
201 Baramati Ajit Anantrao Pawar NCP
202 Purandar Vijay Shivtare Shiv Sena
203 Bhor Sangram Anantrao Thopate INC
204 Maval “Bala” – Sanjay Vishwanath Bhegade BJP
205 Chinchwad Laxman Pandurang Jagtap BJP
206 Pimpri Gautam Chabukswar Shiv Sena
207 Bhosari Mahesh Kisan Landge Independent
208 Vadgaonsheri Jagdish Tukaram Muluk BJP
209 Shivajinagar Vijay Kale BJP
210 Kothrud Medha Vishram Kulkarni BJP
211 Khadakwasla Bhimrao Dhondiba Tapkir BJP
212 Parvati Madhuri Satish Misal BJP
213 Hadapsar Yogesh Kundalik Tilekar BJP
214 Pune Cantonment Dilip Kamble BJP
215 Kasba Peth Bapat Girish Bhalchandra BJP
216 Akole Vaibhav Madhukar Pichad NCP
217 Sangamner “Balasaheb” – Balasaheb Thorat INC
218 Shirdi Radhakrishna Eknathrao Vikhe Patil INC
219 Kopargaon Snehalata Kolhe BJP
220 Shrirampur Bhausaheb Malhari Kamble INC
221 Nevasa “Dadasaheb” – Balasaheb Damodar Murkute BJP
222 Shevgaon Monika Rajiv Rajale BJP
223 Rahuri Shivaji Bhanudas Kardile BJP
224 Parner Vijayrao Bhaskarrao Auti Shiv Sena
225 Ahmednagar City Sangram Arun Jagtap NCP
226 Shrigonda Rahul Kundalikrao Jagtap NCP
227 Karjat Jamkhed Ram Shankar Shinde BJP
228 Georai Pawar Laxman Madhavro BJP
229 Majalgaon “Jija” – R. T. Deshmukh BJP
230 Beed Jaydattji Sonajirao Kshirsager NCP
231 Ashti Bhimrao Anandrao Dhonde BJP
232 Kaij Sangeeta Vijayprakash Thombre BJP
233 Parli Pankaja Munde BJP
234 Latur Rural Trimbakrao Shrirangrao Bhise INC
235 Latur City Amit Deshmukh INC
236 Ahmadpur Vinayakrao Kishanrao Jadhav Patil Independent
237 Udgir Sudhakar Sangram Bhalerao BJP
238 Nilanga Sambhaji Deeliprao Patil Nilangekar BJP
239 Ausa Basavraj Madhavrao Patil INC
240 Umarga Dnyanraj Chougule Shiv Sena
241 Tuljapur Madhukarrao Deorao Chavan INC
242 Osmanabad Rana Jagjit Sinha Padma Sinha Patil NCP
243 Paranda Rahul Maharudra Mote NCP
244 Karmala Narayan Patil Shiv Sena
245 Madha Babanrao Vitthalrao Shinde NCP
246 Barshi Dilip Gangadhar Sopal NCP
247 Mohol Ramesh Nagnath Kadam NCP
248 Solapur City North Vijay Sidramappa Deshmukh BJP
249 Solpur City Central Praniti Sushilkumar Shinde INC
250 Akkalkot Siddharam Satlingappa Mhetre INC
251 Solapur South Subhash Sureshchandra Deshmukh BJP
252 Pandharpur Bharat Tukaram Bhalake INC
253 Sangola Ganpatrao Annasaheb Deshmukh PWPI
254 Malsiras Hanumant Jagannath Dolas NCP
255 Phaltan Dipak Pralhad Chavan NCP
256 Wai Makarand Laxmanrao Jadhav Patil NCP
257 Koregaon Shashikant Jaywantrao Shinde NCP
258 Man Jaykumar Bhagwanrao Gore INC
259 Karad North “Balaso” – Shamrao Pandurang Patil NCP
260 Karad South Prithviraj Chavan INC
261 Patan Shambhuraj Desai Shiv Sena
262 Satara Shivendrasinh Abhaysinh Bhonsle NCP
263 Dapoli Sanjay Vasant Kadam NCP
264 Guhagar Jadhav Bhaskar Bhaurao NCP
265 Chiplun Sadanand Chavan Shiv Sena
266 Ratnagiri Uday Samant Shiv Sena
267 Rajapur Rajan Salvi Shiv Sena
268 Kankavli Nitesh Narayan Rane INC
269 Kudal Vaibhav Naik Shiv Sena
270 Sawantwadi Deepak Vasant Kesarkar Shiv Sena
271 Chandgad Sandhyadevi Krishnarao Desai-Kupakar NCP
272 Radhanagari Prakashrao Abitkar Shiv Sena
273 Kagal Hasan Miyalal Mushrif NCP
274 Kolhapur South Amal Mahadik BJP
275 Karvir Chandradip Narke Shiv Sena
276 Kolhapur North Rajesh Vinayakrao Kshirsagar Shiv Sena
277 Shahuwadi “Aba” – Satyajeet Patil Shiv Sena
278 Hatkanangale Sujit Minchekar Shiv Sena
279 Ichalkaranji Suresh Ganpati Halvankar BJP
280 Shirol Ulhas Patil Shiv Sena
281 Miraj Sureshbhau Dagadu Khade BJP
282 Sangli “Sudhir Dada” – Dhananjay Hari Gadgil BJP
283 Islampur Jayant Rajaram Patil NCP
284 Shirala Shivajirao Yashwantrao Naik BJP
285 Palus-Kadegaon Patangrao Kadam INC
286 Khanapur Anil Babar Shiv Sena
287 Tasgaon-Kavathe Mahankal R.R. Patil NCP
288 Jath Vilasrao Narayan Jagtap BJP

New Rajya Sabha Members Maharashtra:

S.NO Rajya Sabha MP Name Rajya Sabha Member Party
1 Prakash Javadekar2 Bhartiya Janata Party
2 Husain Dalwai Indian National Congress
3 Vikas Mahatme Bhartiya Janata Party
4 Amar Shankar Sable Bhartiya Janata Party
5 Anil Desai2 Shiv Sena
6 Rajkumar Dhoot2 Shiv Sena
7 Piyush Goyal Bhartiya Janata Party
8 Vinay Sahasrabuddhe Bhartiya Janata Party
9 Ramdas Athawale Republican Party of India
10 P. Chidambaram Indian National Congress
11 Narayan Rane Bhartiya Janata Party
12 Sanjay Kakade Independent
13 Sanjay Raut Shiv Sena
14 V. Muraleedharan Bhartiya Janata Party
15 Kumar Ketkar Indian National Congress
16 Praful Patel2 Nationalist Congress Party
17 Vandana Chavan2 Nationalist Congress Party
18 Sharad Pawar Nationalist Congress Party
19 Majeed Memon Nationalist Congress Party

One thought on “Maharashtra New Ministers List 2019 MP’s List

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *