Elections

AP TDP MLA Candidates Legislative Assembly List 2019

The Lok Sabha Elections and the Legislative Assembly Elections of Andhra Pradesh State is scheduled to be held on 11th April 2019 and according to the schedule released by the Election Commission of India, the Nominations for both the MLAand MP Seats started today. The Major Political Parties in Andhra Pradesh State are busy in declaring the candidates contesting on behalf of their party.

Both the ruling party TDP and the opposition party YSRCP in AP are contesting for all the 175 MLA seats alone whereas the Janasena Party formed an alliance with Bahujan Samaj party and the left parties is also contesting in all the 175 Assembly seats in AP.

Constituency Number AP Assembly Constituency TDP MLA Candidate
1 Ichchapuram Ashok Bendalam
2 Palasa Gouthu Sireesha
3 Tekkali K. Achainaidu
4 Pathapatnam K. Venkata Ramana
5 Srikakulam Gunda Lakshmi Devi
6 Amadalavalasa Kuna Ravi Kumar
7 Etcherla Kimidi Kala Venkata Rao
8 Narasannapeta B. Ramanamurthy
9 Rajam (SC) Kondru Murali Mohan
10 Palakonda (ST) Nimmaka Jaya Krishna
11 Kurupam (ST) Janardhan Dhatraj
12 Parvathipuram (SC) Bobbili Chiranjeevulu
13 Salur (ST) R.P Banjdev
14 Bobbili Sujayakrishna Rangarao
15 Cheepurupalli Kimidi Nagarjuna
16 Gajapathinagaram K.A Naidu
17 Nellimarla Patiwada Narayanaswami Naidu
18 Vizianagaram Aditi Gajapathiraju
19 Srungavarapukota Kolla Lalitha Kumari
20 Bhimili Sabbam Hari
21 Visakhapatnam East Velagapudi Ramakrishna
22 Visakhapatnam South Vasupalli Ganesh Kumar
23 Visakhapatnam North Ganta Srinivasa Rao
24 Visakhapatnam West  
25 Gajuwaka Palla Srinivasarao
26 Chodavaram Kalidindi S N S Raju
27 Madugula  
28 Araku Valley (ST) Kidari Sravan Kumar
29 Paderu (ST) Gaddi Eshwari
30 Anakapalle  
31 Pendurthi Bandaru Satyanaranayana Murthy
32 Yelamanchili Panchakarla Ramesh
33 Payakaraopet (SC)  
34 Narsipatnam Aiyyannapatrudu
35 Tuni Yanamala Krishnudu
36 Prathipadu Varupula Raja
37 Pithapuram S.V.S.N Varma
38 Kakinada Rural Pilli Anantalakshmi
39 Peddapuram Chinna Rajappa
40 Anaparthy Ramakrishna Reddy
41 Kakinada City Vanamadi Kondababu
42 Ramachandrapuram Thota Trimurthulu
43 Mummidivaram Daatla Subbarao
44 Amalapuram (SC) Aithabathula Anandarao
45 Razole (SC) Gollapalli Surya Rao
46 Gannavaram (SC)  
47 Kothapeta Bandaru Satyananda Rao
48 Mandapeta Jogeshwara Rao
49 Rajanagaram Pendurthi Venkatesh
50 Rajahmundry City Adireddy Bhavani
51 Rajahmundry Rural Gorantla Buchaiah Chowdary
52 Jaggampeta Jyothula Nehru
53 Rampachodavaram (ST) Vanthala Rajeshwari
54 Kovvur(SC) Vangalapudi Anitha
55 Nidadavole Burugupalli Sesha Rao
56 Achanta Pithani Satyanarayana
57 Palakollu Rama Naidu
58 Narasapuram Madhava Naidu
59 Bhimavaram Pulaparthi Ramanjaneyulu
60 Undi Mantena Rama Raju
61 Tanuku Arumilli Radhakrishna
62 Tadepalligudem Kottu Satyanarayana
63 Unguturu Ganni Veeranjaneyulu
64 Denduluru Chintamaneni Prabhakar
65 Eluru Badeti Babji
66 Gopalapuram (SC)  
67 Polavaram (ST) Boragam Srinivasarao
68 Chintalapudi (SC) Karra Rajarao
69 Tiruvuru (SC)  
70 Nuzvid  
71 Gannavaram  
72 Gudivada  
73 Kaikalur  
74 Pedana  
75 Machilipatnam  
76 Avanigadda  
77 Pamarru (SC)  
78 Penamaluru  
79 Vijayawada West  
80 Vijayawada Central  
81 Vijayawada East  
82 Mylavaram  
83 Nandigama (SC)  
84 Jaggayyapeta  
85 Pedakurapadu  
86 Tadikonda (SC)  
87 Mangalagiri  
88 Ponnuru  
89 Vemuru (SC)  
90 Repalle  
91 Tenali  
92 Bapatla  
93 Prathipadu (SC)  
94 Guntur West  
95 Guntur East  
96 Chilakaluripet  
97 Narasaraopet  
98 Sattenapalle  
99 Vinukonda  
100 Gurajala  
101 Macherla  
102 Yerragondapalem (SC)  
103 Darsi  
104 Parchur  
105 Addanki  
106 Chirala  
107 Santhanuthalapadu (SC)  
108 Ongole  
109 Kandukur  
110 Kondapi (SC)  
111 Markapuram  
112 Giddalur  
113 Kanigiri  
114 Kavali  
115 Atmakur  
116 Kovur  
117 Nellore City  
118 Nellore Rural  
119 Sarvepalli  
120 Gudur (SC)  
121 Sullurpeta (SC)  
122 Venkatagiri  
123 Udayagiri  
124 Badvel (SC)  
125 Rajampet  
126 YSR Kadapa  
127 Kodur (SC)  
128 Rayachoti  
129 Pulivendla  
130 Kamalapuram  
131 Jammalamadugu  
132 Proddatur  
133 Mydukur  
134 Allagadda  
135 Srisailam  
136 Nandikotkur (SC)  
137 Kurnool  
138 Panyam  
139 Nandyal  
140 Banaganapalle  
141 Dhone  
142 Pattikonda  
143 Kodumur ( SC)  
144 Yemmiganur  
145 Mantralayam  
146 Adoni  
147 Alur  
148 Rayadurg  
149 Uravakonda  
150 Guntakal  
151 Tadipatri  
152 Singanamala (SC)  
153 Anantapur Urban  
154 Kalyandurg  
155 Raptadu  
156 Madakasira (SC)  
157 Hindupur  
158 Penukonda  
159 Puttaparthi  
160 Dharmavaram  
161 Kadiri  
162 Thamballapalle  
163 Pileru  
164 Madanapalle  
165 Punganur  
166 Chandragiri  
167 Tirupati  
168 Srikalahasti  
169 Sathyavedu  
170 Nagari  
171 Gangadhara Nellore (SC)  
172 Chittoor  
173 Puthalapattu (SC)  
174 Palamaner  
175 Kuppam  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *