Elections

TN Tamil Nadu New Ministers List 2019 MP’s List

The Lok Sabha General Elections for 39 Lok Sabha Constituencies in Tamil Nadu State were held last month and the results were declared on 23rd May 2019. Through this article we are providing the list of new Lok Sabha MP’s of Tamil Nadu along with the Cabinet Ministers and MLA’s list of Tamil Nadu State.

17th Parliament MP’s List 2019                                                               Modi Cabinet Ministers List 2019

Tamil Nadu Cabinet Ministers List 2019:

S.NO Name of the Minister Designation Minister Portfolio
1 Thiru Edappadi K. Palaniswami Chief Minister Public, Indian Administrative Service, Indian Police Service, Indian Forest Service, General Administration, District Revenue Officers, Police and Home, Public Works, Irrigation including Minor Irrigation, Programme Works, Highways and Minor Ports
2 O. Panneerselvam Deputy Chief Minister Finance Minister Finance, Planning, Legislative Assembly, Elections and Passports, Housing, Rural Housing and Housing Development, Slum Clearance Board and Accommodation Control, Town Planning, Urban Development and Chennai Metropolitan Development Authority
3 Dindigul C. Sreenivasan Cabinet Minister Forests
4 K. A. Sengottaiyan Cabinet Minister School Education, Youth welfare and Sports Development
5 Sellur K. Raju Cabinet Minister Co-operation, Statistics and Ex-Servicemen Welfare
6 P. Thangamani Cabinet Minister Electricity, Non-Conventional Energy Development, Prohibition and Excise, Molasses and Prevention of Corruption Act
7 S. P. Velumani Cabinet Minister Municipal Administration, Rural Development, Panchayats and Panchayat Unions, Poverty Alleviation Programmes, Rural Indebtedness, Urban and Rural Water Supply, Implementation of Special Programme
8 D. Jayakumar Cabinet Minister Fisheries and Fisheries Development Corporation Personnel and Administrative Reforms, Personnel and Administrative Reforms (Training)
9 C. Ve. Shanmugam Cabinet Minister Law, Courts and Prisons, Mines and Minerals
10 K. P. Anbalagan Cabinet Minister Higher Education including Technical Education, Electronics, Science and Technology
11 V. Saroja Cabinet Minister Social Welfare including Women’s and Children’s Welfare, Orphanages and Correctional Administration, Integrated Child Development and Beggar Homes, Welfare of the Differently Abled and Social Reforms and Nutritious Noon Meal Programme
12 M. C. Sampath Cabinet Minister Industries, Steel Control and Special Initiatives
13 K. C. Karuppannan Cabinet Minister Environment and Pollution Control
14 R. Kamaraj Cabinet Minister Food, Civil Supplies, Consumer Protection and Price Control..
15 O. S. Manian Cabinet Minister Handlooms and Textiles
16 Udumalai K. Radhakrishnan Cabinet Minister Animal Husbandry
17 C. Vijaya Baskar Cabinet Minister Health, Medical Education and Family Welfare
18 R. Doraikkannu Cabinet Minister Agriculture, Agricultural Engineering, Agro Service Cooperatives, Horticulture, Sugarcane Cess, Sugarcane Development and Waste Land Development
19 Kadambur Raju Cabinet Minister Information and Publicity Film Technology and Cinematograph Act, Stationery and Printing and Government Press
20 R. B. Udhayakumar Cabinet Minister Revenue, District Revenue Establishment, Deputy Collectors, Weights and Measures, Debt Relief including Legislation on Money lending, Chits, Registration of Companies, Disaster Management
21 Vellamandi N. Natarajan Cabinet Minister Tourism, Tourism Development Corporation
22 K. C. Veeramani Cabinet Minister Commercial Taxes, Registration and Stamp Act
23 K. T. Rajenthra Bhalaji Cabinet Minister Milk and Dairy Development
24 P. Benjamin Cabinet Minister Rural Industries including Cottage Industries, Small Industries
25 M. R. Vijayabhaskar Cabinet Minister Transport, Nationalised Transport and Motor Vehicles Act
26 Nilofer Kafeel Cabinet Minister Labour, Population, Employment and Training, Newsprint Control, Census and Urban and Rural Employment and Wakf Board
27 Dr. M. Manikandan Cabinet Minister Information Technology
28 V. M. Rajalakshmi Cabinet Minister Adi Dravidar Welfare, Hill Tribes and Bonded Labour
29 K. Pandiarajan Cabinet Minister Tamil Official Language and Tamil Culture and Archaeology
30 G. Baskaran Cabinet Minister Khadi and Village Industries Board, Bhoodhan and Gramadhan
31 Sevvoor S. Ramachandran Cabinet Minister Hindu Religious and Charitable Endowments
32 S. Valarmathi Cabinet Minister Backward Classes, Most Backward Classes and Denotified Communities, Overseas Indians, Refugees and Evacuees and Minorities Welfare

Tamil Nadu New MP’s List 2019:

Lok Sabha Constituency No Lok Sabha Constituency Name of the MP/Party
346 Thiruvallur (SC) Dr. K. Jayakumar Indian National Congress
347 Chennai North Dr. Kalanidhi Veeraswamy Dravida Munnetra Kazhagam
348 Chennai South T.Sumathy (A) Thamizhachi Thangapandian Dravida Munnetra Kazhagam
349 Chennai Central Dayanidhi Maran Dravida Munnetra Kazhagam
350 Sriperumbudur Baalu,T.R. Dravida Munnetra Kazhagam
351 Kancheepuram SC) Selvam,G Dravida Munnetra Kazhagam
352 Arakkonam S. Jagathrakshakan Dravida Munnetra Kazhagam
353 Vellore Vacant
354 Krishnagiri Dr.A.Chellakumar Indian National Congress
355 Dharmapuri Dnv Senthilkumar. S. Dravida Munnetra Kazhagam
356 Tiruvannamalai Annadurai, C. N. Dravida Munnetra Kazhagam
357 Arani Vishnu Prasad, M. K. Indian National Congress
358 Villupuram (SC) Ravikumar. D Dravida Munnetra Kazhagam
359 Kallakurichi Gautham Sigamani Pon Dravida Munnetra Kazhagam
360 Salem Parthiban.S.R Dravida Munnetra Kazhagam
361 Namakkal Chinraj A.K.P Dravida Munnetra Kazhagam
362 Erode Ganeshamurthi. A Dravida Munnetra Kazhagam
363 Tiruppur Subbarayan, K. Communist Party of India
364 Nilgiris (SC) Raja, A. Dravida Munnetra Kazhagam
365 Coimbatore Natarajan, P.R Communist Party of India (Marxist)
366 Pollachi Shanmuga Sundaram. K Dravida Munnetra Kazhagam
367 Dindigul Velusamy, P. Dravida Munnetra Kazhagam
368 Karur Jothimani S Indian National Congress
369 Tiruchirappalli Thirunavukkarasar. SU Indian National Congress
370 Perambalur Dr. Paarivendhar, T. R. Dravida Munnetra Kazhagam
371 Cuddalore T. R. V .S. Ramesh Dravida Munnetra Kazhagam
372 Chidambaram (SC) Thirumaavalavan. Thol Viduthalai Chairuthaigal Katchi
373 Mayiladuturai Ramalingam. S Dravida Munnetra Kazhagam
374 Nagapattinam (SC) Selvaraj M Communist Party of India
375 Thanjavur Palanimanickam,S.S. Dravida Munnetra Kazhagam
376 Sivaganga Karti P Chidambaram Indian National Congress
377 Madurai Venkatesan. S Communist Party of India (Marxist)
378 Theni Raveendranath Kumar, P. All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
379 Virudhunagar Manickam Tagore, B. Indian National Congress
380 Ramanathapuram K. Navaskani Indian Union Muslim League
381 Thoothukudi Kanimozhi Karunanidhi Dravida Munnetra Kazhagam
382 Tenkasi (SC) Dhanush.M.Kumar Dravida Munnetra Kazhagam
383 Tirunelveli Gnanathiraviam, S. Dravida Munnetra Kazhagam
384 Kanyakumari Vasanthakumar. H Indian National Congress

New Rajya Sabha Members Tamil Nadu List:

S.NO Rajya Sabha MP Name Rajya Sabha Member Party
1 S. Muthukaruppan All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
2 T. K. Rangarajan Communist Party of India (Marxist)
3 Sasikala Pushpa All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
4 K. Selvaraj All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
5 Tiruchi Siva Dravida Munnetra Kazhagam
6 Vijila Sathyananth All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
7 K. R. Arjunan All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
8 Kanimozhi2 Dravida Munnetra Kazhagam
9 Dr. R. Lakshmanan All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
10 V. Maitreyan3 All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
11 D. Raja2 Communist Party of India
12 T. Rathinavel All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
13 A. Navaneethakrishnan All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
14 S. R. Balasubramoniyan All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
15 R. S. Bharathi Dravida Munnetra Kazhagam
16 A. Vijayakumar2 All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam
17 T. K. S. Elangovan Dravida Munnetra Kazhagam
18 R. Vaithilingam All India Anna Dravida Munnetra Kazhagam

Tamil Nadu New MLA’s List:

Assembly Constituency No Assembly Constituency MLA Name Party
1 Gummidipoondi K. S. Vijayakumar AIADMK
2 Ponneri (SC) P. Balaraman AIADMK
3 Tiruttani P. M. Narasimhan AIADMK
4 Thiruvallur V. G. Raajendran DMK
5 Poonamallee (SC) T. A. Elumalai AIADMK
6 Avadi K. Pandiarajan AIADMK
7 Maduravoyal P. Benjamin AIADMK
8 Ambattur V. Alexander AIADMK
9 Madavaram S. Sudharsanam DMK
10 Thiruvottiyur K. P. P. Samy DMK
11 Dr. Radhakrishnan Nagar T. T. V. Dhinakaran (bye-election) AIADMK
12 Perambur P. Vetrivel Independent
13 Kolathur M. K. Stalin AIADMK
14 Villivakkam B. Ranganathan DMK
15 Thiru. Vi. Ka. Nagar (SC) P. Sivakumar alias Thayagam Kavi DMK
16 Egmore (SC) K. S. Ravichandran DMK
17 Royapuram D. Jayakumar DMK
18 Harbour P. K. Sekar Babu AIADMK
19 Chepauk-Thiruvallikeni J. Anbazhagan DMK
20 Thousand Lights Ku. Ka. Selvam DMK
21 Anna Nagar M. K. Mohan DMK
22 Virugambakkam V. N. Virugai Ravi DMK
23 Saidapet M. A. Subramanian AIADMK
24 T. Nagar B. Sathyanarayanan DMK
25 Mylapore R. Nataraj AIADMK
26 Velachery Vagai Chandrasekhar AIADMK
27 Sholinganallur Ramesh S. Aravind DMK
28 Alandur T. M. Anbarasan DMK
29 Sriperumbudur (SC) K. Palani DMK
30 Pallavaram I. Karunanithi AIADMK
31 Tambaram S. R. Raja DMK
32 Chengalpattu M. Varalakshmi DMK
33 Thiruporur M. Kothandapani DMK
34 Cheyyur (SC) R. T. Arasu AIADMK
35 Maduranthakam (SC) S. Pugazhenthi DMK
36 Uthiramerur K. Sundar DMK
37 Kancheepuram C. V. M. P. Ezhilarasan DMK
38 Arakkonam (SC) S. Ravi DMK
39 Sholingur N. G. Parthiban AIADMK
40 Katpadi Duraimurugan AIADMK
41 Ranipet R. Gandhi DMK
42 Arcot J. L. Eswarappan DMK
43 Vellore P. Karthikeyan DMK
44 Anaikattu A. P. Nandakumar DMK
45 K. V. Kuppam (SC) G. Loganathan DMK
46 Gudiyattam (SC) C. Jayanthi Padmanabhan AIADMK
47 Vaniyambadi Kafeel Nilofer AIADMK
48 Ambur Balasubramani AIADMK
49 Jolarpet K. C. Veeramani AIADMK
50 Tirupattur, Vellore A. Nallathambi AIADMK
51 Uthangarai (SC) N. Manoranjitham DMK
52 Bargur V. Rajendran AIADMK
53 Krishnagiri T. Senguttuvan AIADMK
54 Veppanahalli P. Murugan DMK
55 Hosur P. Balakrishna Reddy DMK
56 Thalli Y. Prakaash AIADMK
57 Palacode K. P. Anbalagan DMK
58 Pennagaram P. N. P. Inbasekaran AIADMK
59 Dharmapuri P. Subramani DMK
60 Pappireddippatti P. Palaniappan DMK
61 Harur (SC) R. Murugan AIADMK
62 Chengam (SC) M. P. Giri AIADMK
63 Tiruvannamalai E. V. Velu DMK
64 Kilpennathur K. Pitchandi DMK
65 Kalasapakkam V. Panneerselvam DMK
66 Polur K. V. Sekaran AIADMK
67 Arani S. Ramachandran DMK
68 Cheyyar K. Mohan AIADMK
69 Vandavasi (SC) S. Ambethkumar AIADMK
70 Gingee K. S. Masthan DMK
71 Mailam R. Masilamani DMK
72 Tindivanam (SC) P. Seethapathy DMK
73 Vanur (SC) M. Chakrapani DMK
74 Villupuram C. Ve. Shanmugam AIADMK
75 Vikravandi K. Rathamani AIADMK
76 Tirukkoyilur K. Ponmudy DMK
77 Ulundurpettai R. Kumaraguru DMK
78 Rishivandiyam K. Karthikeyan AIADMK
79 Sankarapuram T. Udhayasuriyan DMK
80 Kallakurichi (SC) A. Prabhu DMK
81 Gangavalli (SC) A. Maruthamuthu AIADMK
82 Attur (SC) R. M. Chinnathambi AIADMK
83 Yercaud (ST) G. Chitra AIADMK
84 Omalur S. Vetrivel AIADMK
85 Mettur S. Semmalai AIADMK
86 Edapadi K. Palaniswami AIADMK
87 Sankari S. Raja AIADMK
88 Salem (West) G. Venkatachalam AIADMK
89 Salem (North) R. Rajendran AIADMK
90 Salem (South) A. B. Sakthivel DMK
91 Veerapandi P. Manonmani AIADMK
92 Rasipuram V. Saroja AIADMK
93 Senthamangalam C. Chandrasekaran AIADMK
94 Namakkal K. P. P. Baskar AIADMK
95 Paramathi Velur K. S. Moorthiy AIADMK
96 Tiruchengodu Pon. Saraswathi DMK
97 Kumarapalayam P. Thangamani AIADMK
98 Erode (East) K. S. Thennarasu AIADMK
99 Erode (West) K. V. Ramalingam AIADMK
100 Modakkurichi V. P. Sivasubramani AIADMK
101 Dharapuram (SC) V. S. Kalimuthu AIADMK
102 Kangayam U. Thaniyarasu INC
103 Perundurai N. D. Venkatachalam AIADMK
104 Bhavani K. C. Karuppanan AIADMK
105 Anthiyur K. R. Rajakrishnan AIADMK
106 Gobichettipalayam K. A. Sengonttaiyan AIADMK
107 Bhavanisagar (SC) S. Eswaran AIADMK
108 Udhagamandalam R. Ganesh AIADMK
109 Gudalur (SC) M. Thiravidamani INC
110 Coonoor A. Ramu DMK
111 Mettupalayam O. K. Chinnaraj AIADMK
112 Avanashi (SC) P. Dhanapal AIADMK
113 Tiruppur (North) K. N. Vijayakumar AIADMK
114 Tiruppur (South) S. Gunasekaran AIADMK
115 Palladam A. Natarajan AIADMK
116 Sulur R. Kanagaraj AIADMK
117 Kavundampalayam V. C. Arukutty AIADMK
118 Coimbatore North P. R. G. Arun Kumar AIADMK
119 Thondamuthur S. P. Velumani AIADMK
120 Coimbatore (South) Arjunan alias K. Amman Arjunan AIADMK
121 Singanallur N. Karthik AIADMK
122 Kinathukadavu A. Shanmugam DMK
123 Pollachi Pollachi V. Jayaraman AIADMK
124 Valparai (SC) V. Kasthuri Vasu AIADMK
125 Udumalaipettai K. Radhakrishnan AIADMK
126 Madathukulam R. Jayaramakrishnan AIADMK
127 Palani I. P. Senthilkumar DMK
128 Oddanchatram R. Sakkarapani DMK
129 Athoor I. Periyasamy DMK
130 Nilakottai (SC) R. Thangathurai DMK
131 Natham M. A. Andi Ambalam AIADMK
132 Dindigul C. Sreenivasan DMK
133 Vedasandur V. P. B. Paramasivam AIADMK
134 Aravakurichi V. Senthil Balaji AIADMK
135 Karur M. R. Vijayabhaskar DMK
136 Krishnarayapuram (SC) M. Geetha AIADMK
137 Kulithalai E. Ramar AIADMK
138 Manapaarai R. Chandrasekar DMK
139 Srirangam S. Valarmathi AIADMK
140 Tiruchirappalli (West) K. N. Nehru AIADMK
141 Tiruchirappalli (East) N. Natarajan DMK
142 Thiruverumbur Anbil Mahesh Poyyamozhi AIADMK
143 Lalgudi A. Soundarapandian DMK
144 Manachanallur M. Parameswari DMK
145 Musiri M. Selvarasu AIADMK
146 Thuraiyur (SC) S. Stalinkumar AIADMK
147 Perambalur (SC) R. Thamizhselvan DMK
148 Kunnam R. T. Ramachandran AIADMK
149 Ariyalur S. Rajendran AIADMK
150 Jayankondam J. K. N. Ramajeyalingam AIADMK
151 Tittakudi (SC) V. Ganesan AIADMK
152 Vriddhachalam V. T. Kalaiselvan DMK
153 Neyveli Rajendran Saba AIADMK
154 Panruti P. Sathya DMK
155 Cuddalore M. C. Sampath AIADMK
156 Kurinjipadi M. R. K. Panneerselvam AIADMK
157 Bhuvanagiri K. Durai Saravanan DMK
158 Chidambaram K. A. Pandian DMK
159 Kattumannarkoil (SC) N. Murugumaran AIADMK
160 Sirkazhi (SC) P. V. Bharathi AIADMK
161 Mayiladuthurai V. Rathakrishnan AIADMK
162 Poompuhar S. Pavunraj AIADMK
163 Nagapattinam M. Thamimun Ansari AIADMK
164 Kilvelur (SC) U. Mathivanan AIADMK
165 Vedaranyam O. S. Manian DMK
166 Thiruthuraipoondi (SC) P. Adalarasan AIADMK
167 Mannargudi T. R. B. Rajaa DMK
168 Thiruvarur M. Karunanidhi DMK
169 Nannilam R. Kamaraj DMK
170 Thiruvidaimarudur (SC) Govi Chezhiaan AIADMK
171 Kumbakonam G. Anbalagan DMK
172 Papanasam R. Doraikkannu DMK
173 Thiruvaiyaru Chandrasekaran Durai AIADMK
174 Thanjavur M. Rengasamy DMK
175 Orathanadu M. Ramchandran AIADMK
176 Pattukkottai V. Sekar DMK
177 Peravurani M. Govindarasu AIADMK
178 Gandharvakottai (SC) B. Arumugam AIADMK
179 Viralimalai C. Vijaya Baskar AIADMK
180 Pudukkottai Periyannan Arassu AIADMK
181 Thirumayam S. Regupathy DMK
182 Alangudi Siva V. Meyyanathan DMK
183 Aranthangi E. Rathinasabhapathy DMK
184 Karaikudi K. R. Ramasamy AIADMK
185 Tiruppattur, Sivaganga K. R. Periakaruppan INC
186 Sivaganga G. Baskaran DMK
187 Manamadurai (SC) S. Mariappankennady AIADMK
188 Melur Periyapullan alias P. Selvam AIADMK
189 Madurai East P. Moorthy AIADMK
190 Sholavandan (SC) K. Manickam DMK
191 Madurai North V. V. Rajan Chellappa AIADMK
192 Madurai South S. S. Saravanan AIADMK
193 Madurai Central Palanivel Thiagarajan AIADMK
194 Madurai West K. Raju DMK
195 Thiruparankundram S. N. Seenivel AIADMK
196 Tirumangalam R. B. Udhayakumar AIADMK
197 Usilampatti P. Neethipathi AIADMK
198 Andipatti Thangatamilselvam AIADMK
199 Periyakulam (SC) K. Kathirkamu AIADMK
200 Bodinayakanur O. Panneerselvam AIADMK
201 Cumbum S. T. K. Jakkaiyan AIADMK
202 Rajapalayam S. Thangappandian AIADMK
203 Srivilliputhur (SC) M. Chandra Prabha DMK
204 Sattur S. G. Subramanian AIADMK
205 Sivakasi K. T. Rajenthrabhalaji AIADMK
206 Virudhunagar A. R. R. Seenivasan AIADMK
207 Aruppukkottai K. K. S. S. R. Ramachandran DMK
208 Tiruchuli T. Thangam Thenarasu DMK
209 Paramakudi (SC) S. Muthiah DMK
210 Tiruvadanai Karunaas AIADMK
211 Ramanathapuram M. Manikandan AIADMK
212 Mudhukulathur S. Pandi AIADMK
213 Vilathikulam K. Uma Maheswari INC
214 Thoothukkudi P. Geetha Jeevan AIADMK
215 Tiruchendur Anitha R. Radhakrishnan DMK
216 Srivaikuntam S. P. Shanmuganathan DMK
217 Ottapidaram (SC) R. Sundararaj AIADMK
218 Kovilpatti C. Kadambur Raju AIADMK
219 Sankarankovil (SC) M. Rajalakshmi AIADMK
220 Vasudevanallur (SC) A. Manoharan AIADMK
221 Kadayanallur K. A. M. Muhammed Abubacker AIADMK
222 Tenkasi S. Selvamohandas Pandian IUML
223 Alangulam Poongothai Aladi Aruna AIADMK
224 Tirunelveli A. L. S. Lakshmanan DMK
225 Ambasamudram R. Murugaiah Pandian DMK
226 Palayamkottai P. M. Mohideen Khant AIADMK
227 Nanguneri H. Vasanthakumar DMK
228 Radhapuram I. S. Inbadurai INC
229 Kanniyakumari S. Austin AIADMK
230 Nagercoil N. Suresh Rajan DMK
231 Colachal J. G. Prince DMK
232 Padmanabhapuram T. Mano Thangaraj INC
233 Vilavancode S. Vijayadharani DMK
234 Killiyoor S. Rajesh Kumar INC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *