Elections

WB West Bengal New Ministers List 2019 MP’s List, MLA’s

The Lok Sabha General Elections for 42 Lok Sabha Constituency in West Bengal State were held last month and the results were declared on 23rd May 2019. Through this article we are providing the list of new Lok Sabha MP’s of West Bengal State along with the Cabinet Ministers, MLA’s list and new Rajya Sabha Members list of West Bengal.

17th Parliament MP’s List 2019                                                               Modi Cabinet Ministers List 2019

West Bengal Cabinet Ministers List 2019:

S.NO Name of the Minister Designation Minister’s Portfolio
1 Mamata Banerjee Chief Minister Ministry of Home Affairs Ministry of Health & Family Welfare Ministry of Land & Land Reforms Ministry of Information & Cultural Affairs Hill Affairs, Micro and Small Scale Enterprises Ministry of Personnel & Administrative Reforms Ministry of Minority Affairs & Madrassah Education
2 Amit Mitra Cabinet Minister Ministry of Finance Minister of Excise, Commerce & Industries, Industrial Reconstruction, Public Enterprise
3 Partha Chatterjee Cabinet Minister Ministry of Parliamentary Affairs Minister for Education, Minister of Science & Technology and Biotechnology
4 Subrata Mukherjee Cabinet Minister Minister of Panchayat & Rural Development, Public Health Engineering
5 Sovandeb Chattopadhyay Cabinet Minister Minister of Power & Non-Conventional Energy Sources
6 Suvendu Adhikari Cabinet Minister Ministry of Transport, Minister of Irrigation and Waterways
7 Goutam Deb Cabinet Minister Ministry of Tourism
8 Abani Mohan Joardar Cabinet Minister Minister of Correctional Administration, Minister of Refugee Relief & Rehabilitation
9 Bratya Basu Cabinet Minister Minister of Information Technology & Electronics
10 Sovan Chatterjee Cabinet Minister Minister of Fire & Engineering, Housing, Environment
11 Abdur Razzak Molla Cabinet Minister Minister of Food Procurement and Horticulture
12 Jyotipriyo Mollick Cabinet Minister Minister of Food & Supplies
13 Firhad Hakim Cabinet Minister Minister of Urban Development and Municipal Affairs
14 Aroop Biswas Cabinet Minister Minister of PWD, Minister of Youth Affairs, Sports
15 Javed Khan Cabinet Minister Minister of Disaster Management
16 Moloy Ghatak Cabinet Minister Ministry of Labour, Minister of Law & Judicial Services
17 Dr. Asish Banerjee Cabinet Minister Ministry of Agriculture
18 Arup Roy Cabinet Minister Minister of Co-operation
19 Rajib Banerjee Cabinet Minister Minister of Irrigation and Waterways
20 Chandranath Sinha Cabinet Minister Ministry of Fisheries
21 Tapan Dasgupta Cabinet Minister Minister of Agriculture Marketing
22 Somen Mahapatra Cabinet Minister Ministry of Water Resources
23 James Kujur Cabinet Minister Minister of Tribal Development
24 Binay Krishna Barman Cabinet Minister Minister of Forest
25 Rabindra Nath Ghosh Cabinet Minister Minister of North Bengal Development
26 Sadhan Pande Cabinet Minister Ministry of Consumer Affairs, Food and Public Distribution Minister of Self Help Groups
27 Santiram Mahato Cabinet Minister Minister of Paschimanchal Unnayan
28 Churamani Mahato Cabinet Minister Minister of Backward Classes Welfare
29 Asish Banerjee Cabinet Minister Minister of Biotechnology, Ministry of Statistics & Programme Implementation

Minister of State (Independent Charge):

S.NO Name of the Minister Designation Minister Portfolio
1 Shashi Panja Minister of State Minister of Women Development & Social Welfare, Child Development, MoS–Health and Family Welfare
2 Siddiqullah Chowdhury Minister of State Minister of Mass Education, Library, MoS-Parliamentary Affairs
3 Ashima Patra Minister of State Minister of Technical Education
4 Manturam Pakhira Minister of State Minister of Sunderbans Development
5 Swapan Debnath Minister of State Minister of MSME, Minister of Land & Land Reforms

Minister of  State :

S.NO Name of the Minister Designation Minister’s Portfolio
1 Bachhu Hansda Minister of State Minister of State for North Bengal Development
2 Ghulam Rabbani Minister of State Minister of State for Tourism
3 Zakir Hossain Minister of State Minister of State for Labor
4 Laxmi Ratan Shukla Minister of State Ministry of Youth Affairs and Sports
5 Indranil Sen Minister of State Ministry of Information & Cultural Affairs
6 Shyamal Santra Minister of State Minister of State for Panchayat & Rural Development, Ministry of PHE
7 Sandharani Tudu Minister of State Minister of Backward Classes Welfare
8 Giasuddin Mollah Minister of State Minister of Minority Affairs and Madrasah Education

WB- West Bengal New MP’s List 2019:

Lok Sabha Constituency No Lok Sabha Constituency Name of the MP/ Party
489 Cooch Behar  (SC) Nisith Pramanik Bharatiya Janata Party
490 Alipurduars  (ST) John Barla Bharatiya Janata Party
491 Jalpaiguri  (SC) Dr. Jayanta Kumar Roy Bharatiya Janata Party
492 Darjeeling Raju Bista Bharatiya Janata Party
493 Raiganj Debasree Chaudhuri Bharatiya Janata Party
494 Balurghat Dr. Sukanta Majumdar Bharatiya Janata Party
495 Maldaha Uttar Khagen Murmu Bharatiya Janata Party
496 Maldaha Dakshin Abu Hasem Khan Chowdhury (Dalu) Indian National Congress
497 Jangipur Khalilur Rahaman All India Trinamool Congress
498 Baharampur Adhir Ranjan Chowdhury Indian National Congress
499 Murshidabad Abu Taher Khan All India Trinamool Congress
500 Krishnanagar Mahua Moitra All India Trinamool Congress
501 Ranaghat  (SC) Jagannath Sarkar Bharatiya Janata Party
502 Bangaon  (SC) Shantanu Thakur Bharatiya Janata Party
503 Barrackpur Arjun Singh Bharatiya Janata Party
504 Dum Dum Sougata Ray All India Trinamool Congress
505 Barasat Dr. Kakoli Ghoshdastidar All India Trinamool Congress
506 Basirhat Nusrat Jahan Ruhi All India Trinamool Congress
507 Jaynagar  (SC) Pratima Mondal All India Trinamool Congress
508 Mathurapur  (SC) Choudhury Mohan Jatua All India Trinamool Congress
509 Diamond Harbour Abhishek Banerjee All India Trinamool Congress
510 Jadavpur Mimi Chakraborty All India Trinamool Congress
511 Kolkata Dakshin Mala Roy All India Trinamool Congress
512 Kolkata Uttar Bandyopadhyay Sudip All India Trinamool Congress
513 Howrah Prasun Banerjee All India Trinamool Congress
514 Uluberia Sajda Ahmed All India Trinamool Congress
515 Srerampur Kalyan Banerjee All India Trinamool Congress
516 Hooghly Locket Chatterjee Bharatiya Janata Party
517 Arambag  (SC) Aparupa Poddar (Afrin Ali) All India Trinamool Congress
518 Tamluk Adhikari Dibyendu All India Trinamool Congress
519 Kanthi Adhikari Sisir All India Trinamool Congress
520 Ghatal Adhikari Deepak (Dev) All India Trinamool Congress
521 Jhargram  (ST) Kunar Hembram Bharatiya Janata Party
522 Medinipur Dilip Ghosh Bharatiya Janata Party
523 Purulia Jyotirmay Singh Mahato Bharatiya Janata Party
524 Bankura Dr. Subhas Sarkar Bharatiya Janata Party
525 Bishnupur  (SC) Khan Saumitra Bharatiya Janata Party
526 BardhamanPurba  (SC) Sunil Kumar Mondal All India Trinamool Congress
527 Bardhaman–Durgapur S.S. Ahluwalia Bharatiya Janata Party
528 Asansol Babul Supriyo Bharatiya Janata Party
529 Bolpur  (SC) Asit Kumar Mal All India Trinamool Congress
530 Birbhum Satabdi Roy All India Trinamool Congress

West Bengal New Rajya Sabha Members List 2019:

S.NO Rajya Sabha MP Name Rajya Sabha Member Party Date of Appoinment Date of Retirement
1 Nadimul Haque All India Trinamool Congress 03-Apr-2018 02-Apr-2024
2 Ahmed Hassan Imran All India Trinamool Congress 03-Apr-2014 02-Apr-2020
3 Kanwar Deep Singh All India Trinamool Congress 03-Apr-2014 02-Apr-2020
4 Subhasish Chakraborty All India Trinamool Congress 03-Apr-2018 02-Apr-2024
5 Sukhendu Shekhar Roy All India Trinamool Congress 19-Aug-2017 18-Aug-2023
6 Jogen Chowdhury All India Trinamool Congress 03-Apr-2014 02-Apr-2020
7 Shanta Chhetri All India Trinamool Congress 19-Aug-2017 18-Aug-2023
8 Derek O’Brien All India Trinamool Congress 19-Aug-2017 18-Aug-2023
9 Manas Bhunia All India Trinamool Congress 19-Aug-2017 18-Aug-2023
10 Abir Biswas All India Trinamool Congress 03-Apr-2018 02-Apr-2024
11 Dola Sen All India Trinamool Congress 19-Aug-2017 18-Aug-2023
12 Manish Gupta All India Trinamool Congress 02-Mar-2017 02-Apr-2020
13 Santunu Sen All India Trinamool Congress 03-Apr-2018 02-Apr-2024
14 Pradip Bhattacharya Indian National Congress 19-Aug-2017 18-Aug-2023
15 Abhishek Singhvi Indian National Congress 03-Apr-2018 02-Apr-2024
16 Ritabrata Banerjee Independent 03-Apr-2014 02-Apr-2020

West Bengal  New MLA’s List:

AC No Assembly Constituency Name of the MLA/Party
1 Mekliganj Arghya Roy Pradhan (Bilu) (AITC)
2 Mathabhanga Binay Krishna Barman (AITC)
3 Cooch Behar Uttar Nagendra Nath Roy (AIFB)
4 Cooch Behar Dakshin Mihir Goswami (AITC)
5 Sitalkuchi Hiten Barman (AITC)
6 Sitai Jagadish Chandra Barma Basunia (AITC)
7 Dinhata Udayan Guha (AITC)
8 Natabari Rabindra Nath Ghosh (AITC)
9 Tufanganj Fazal Karim Miah (AITC)
10 Kumargram James Kujur (AITC)
11 Kalchini Wilson Champramary (AITC)
12 Alipurduars Sourav Chakraborty (Ghutish) (AITC)
13 Falakata Anil Adhikari (AITC)
14 Madarihat Manoj Tigga (BJP)
15 Dhupguri Mitali Roy (AITC)
16 Maynaguri Ananta Deb Adhikari (AITC)
17 Jalpaiguri Sukhbilas Barma (INC)
18 Rajganj Khageswar Roy (AITC)
19 Dabgram-Phulbari Goutam Deb (AITC)
20 Mal Bulu Chik Baraik (AITC)
21 Nagrakata Sukra Munda (AITC)
22 Kalimpong Sarita Rai (GJM)
23 Darjeeling Amar Singh Rai (GJM)
24 Kurseong Rohit Sharma (GJM)
25 Matigara-Naxalbari Sankar Malakar (INC)
26 Siliguri Asok Bhattacharya (CPM)
27 Phansidewa Sunil Chandra Tirkey (INC)
28 Chopra Hamidul Rahaman (AITC)
29 Islampur Kanaia Lal Agarwal (INC)
30 Goalpokhar Md Gulam Rabbani (AITC )
31 Chakulia Ali Imran Ramz (AIFB)
32 Karandighi Manodeb Sinha (AITC)
33 Hemtabad Debendra Nath Roy (CPM)
34 Kaliaganj Pramatha Nath Ray (INC)
35 Raiganj Mohit Sengupta (INC)
36 Itahar Amal Acharjee (AITC)
37 Kushmandi Narmada Chandra Roy (RSP)
38 Kumarganj Toraf Hossain Mandal (AITC)
39 Balurghat Biswanath Choudhury (RSP)
40 Tapan Bachchu Hansda (AITC)
41 Gangarampur Goutam Das (INC)
42 Harirampur Rafikul Islam (CPM)
43 Habibpur Khagen Murmu (CPM)
44 Gazole Dipali Biswas (CPM)
45 Chanchal Asif Mehbub (INC)
46 Harishchandrapur Alam Mostaque (INC)
47 Malatipur Alberuni Zulkarnain (INC)
48 Ratua Samar Mukherjee (INC)
49 Manikchak Md. Mottakin Alam (INC)
50 Maldaha Bhupendra Nath Halder (INC)
51 English Bazar Nihar Ranjan Ghosh (IND)
52 Mothabari Yeasmin Sabina (INC)
53 Sujapur Isha Khan Choudhury (INC)
54 Baisnabnagar Swadhin Kumar Sarkar (BJP)
55 Farakka Mainul Haque (INC)
56 Samserganj Amirul Islam (AITC)
57 Suti Humayun Reza (INC)
58 Jangipur Jakir Hossain (AITC)
59 Raghunathganj Akhruzzaman (INC)
60 Sagardighi Subrata Saha (AITC)
61 Lalgola Abu Hena (INC)
62 Bhagabangola Mahasin Ali (CPM)
63 Raninagar Firoza Begam (INC)
64 Murshidabad Shaoni Singha Roy (INC)
65 Nabagram Kanai Chandra Mondal (CPM)
66 Khargram Ashis Marjit (INC)
67 Burwan Protima Rajak (INC)
68 Kandi Apurba Sarkar (David) (INC)
69 Bharatpur Kamalesh Chatterjee (Gopal) (INC)
70 Rejinagar Rabiul Alam Chowdhury (INC)
71 Beldanga Seikh Safiujjaman (INC)
72 Baharampur Manoj Chakraborty (INC)
73 Hariharpara Niamot Sheikh (AITC)
74 Naoda Abu Taher Khan (INC)
75 Domkal Anisur Rahaman Sarkar (CPM)
76 Jalangi Abdur Razzak Mandal (CPM)
77 Karimpur Mahua Moitra (AITC)
78 Tehatta Gouri Sankar Dutta (AITC)
79 Palashipara Tapas Kumar Saha (AITC)
80 Kaliganj Hasanuzzaman Sk (INC)
81 Nakashipara Kallol Khan (AITC)
82 Chapra Rukbanur Rahman (AITC)
83 Krishnanagar Uttar Abani Mohan Joardar (AITC)
84 Nabadwip Pundarikakshya Saha (AITC)
85 Krishnanagar Dakshin Ujjal Biswas (AITC)
86 Santipur Arindam Bhattacharya (INC)
87 Ranaghat Uttar Paschim Sankar Singha (INC)
88 Krishnaganj Satyajit Biswas (AITC)
89 Ranaghat Uttar Purba Samir Kumar Poddar (AITC)
90 Ranaghat Dakshin Rama Biswas (CPM)
91 Chakdaha Kar Ratna Ghosh (AITC)
92 Kalyani Dr. Ramendra Nath Biswas (AITC)
93 Haringhata Nilima Nag (Mallick) (AITC)
94 Bagda Dulal Chandra Bar (INC)
95 Bangaon Uttar Biswajit Das (AITC)
96 Bangaon Dakshin Surajit Kumar Biswas (AITC)
97 Gaighata Pulin Bihari Ray (AITC)
98 Swarupnagar Bina Mandal (AITC)
99 Baduria Abdur Rahim Quazi (INC)
100 Habra Jyoti Priya Mallick (AITC)
101 Ashokenagar Dhiman Roy (AITC)
102 Amdanga Rafiqur Rahaman (AITC)
103 Bijpur Subhranshu Roy (BJP)
104 Naihati Partha Bhowmick (AITC)
105 Bhatpara Arjun Singh (AITC)
106 Jagatdal Parash Dutta (AITC)
107 Noapara Madhusudan Ghose (INC)
108 Barrackpore Silbhadra Datta (AITC)
109 Khardaha Amit Mitra (AITC)
110 Dum Dum Uttar Tanmoy Bhattacharya (CPM)
111 Panihati Nirmal Ghosh (AITC)
112 Kamarhati Manash Mukherjee (CPM)
113 Baranagar Tapas Roy (AITC)
114 Dum Dum Bratya Basu (AITC)
115 Rajarhat New Town Sabya Sachi Dutta (AITC)
116 Bidhannagar Sujit Bose (AITC)
117 Rajarhat Gopalpur Purnendu Basu (AITC)
118 Madhyamgram Rathin Ghosh (AITC)
119 Barasat Chiranjeet Chakrabarti (AITC)
120 Deganga Rahima Mondal (AITC)
121 Haroa Islam Sk.Nurul (Haji) (AITC)
122 Minakhan Usha Rani Mondal (AITC)
123 Sandeshkhali Sukumar Mahata (AITC)
124 Basirhat Dakshin Dipendu Biswas (Mithu) (AITC)
125 Basirhat Uttar Rafikul Islam Mondal (CPM)
126 Hingalganj Debes Mandal (AITC)
127 Gosaba Jayanta Naskar (AITC )
128 Basanti Gobinda Chandra Naskar (AITC)
129 Kultali Ram Sankar Halder (CPM)
130 Patharpratima Samir Kumar Jana (AITC)
131 Kakdwip Manturam Pakhira (AITC)
132 Sagar Bankim Chandra Hazra (AITC)
133 Kulpi Jogaranjan Halder (AITC)
134 Raidighi Debasree Roy (AITC)
135 Mandirbazar Halder Joydeb (AITC)
136 Jaynagar Biswanath Das (AITC)
137 Baruipur Purba Nirmal Chandra Mondal (AITC)
138 Canning Paschim Shyamal Mondal (AITC)
139 Canning Purba Saokat Molla (AITC)
140 Baruipur Paschim Biman Banerjee (AITC)
141 Magrahat Purba Namita Saha (AITC)
142 Magrahat Paschim Gias Uddin Molla (AITC)
143 Diamond Harbour Dipak Kumar Halder (AITC)
144 Falta Tamonash Ghosh (AITC)
145 Satgachia Sonali Guha (Bose) (AITC)
146 Bishnupur, South 24 Parganas Dilip Mondal (AITC)
147 Sonarpur Dakshin Jiban Mukhopadhyay (AITC)
148 Bhangar Abdur Razzak Molla (AITC)
149 Kasba Javed Ahmed Khan (AITC)
150 Jadavpur Sujan Chakraborty (CPM)
151 Sonarpur Uttar Firdousi Begum (AITC)
152 Tollygunge Aroop Biswas (AITC)
153 Behala Purba Sovan Chatterjee (AITC)
154 Behala Paschim Partha Chatterjee (AITC)
155 Maheshtala Kasturi Das (AITC)
156 Budge Budge Ashok Kumar Deb (AITC)
157 Metiaburuz Abdul Khaleque Molla (AITC)
158 Kolkata Port Firhad Hakim (AITC)
159 Bhabanipur Mamata Banerjee (AITC)
160 Rashbehari Sobhandeb Chattopadhyay (AITC)
161 Ballygunge Subrata Mukherjee (AITC)
162 Chowrangee Nayna Bandyopadhyay (AITC)
163 Entally Swarna Kamal Saha (AITC)
164 Beleghata Paresh Paul (AITC)
165 Jorasanko Smita Bakshi (AITC)
166 Shyampukur Shashi Panja (AITC)
167 Maniktala Sadhan Pande (AITC)
168 Kashipur-Belgachia Mala Saha (AITC)
169 Bally Baishali Dalmiya (AITC)
170 Howrah Uttar Laxmi Ratan Shukla (AITC)
171 Howrah Madhya Arup Roy (Apu) (AITC)
172 Shibpur Jatu Lahiri (AITC)
173 Howrah Dakshin Brajamohan Majumder (AITC)
174 Sankrail Sital Kumar Sardar (AITC)
175 Panchla Gulsan Mullick (AITC)
176 Uluberia Purba Haider Aziz Safwi (AITC)
177 Uluberia Uttar Dr. Nirmal Maji (AITC)
178 Uluberia Dakshin Pulak Roy (AITC)
179 Shyampur Kalipada Mandal (AITC)
180 Bagnan Arunava Sen(Raja) (AITC)
181 Amta Asit Mitra (INC)
182 Udaynarayanpur Samir Kumar Panja (AITC)
183 Jagatballavpur Md. Abdul Ghani (AITC)
184 Domjur Rajib Banerjee (AITC)
185 Uttarpara Prabir Kumar Ghosal (AITC)
186 Sreerampur Dr. Sudipta Roy (AITC)
187 Champdani Abdul Mannan (INC)
188 Singur Rabindranath Bhattacharya (AITC)
189 Chandannagar Indranil Sen (AITC)
190 Chunchura Asit Mazumder (Tapan) (AITC)
191 Balagarh Ashim Kumar Majhi (AITC)
192 Pandua Sk. Amjad Hossain (CPM)
193 Saptagram Tapan Dasgupta (AITC)
194 Chanditala Swati Khandoker (AITC)
195 Jangipara Snehasis Chakraborty (AITC)
196 Haripal Becharam Manna (AITC)
197 Dhanekhali Asima Patra (AITC)
198 Tarakeswar Rachhpal Singh (AITC)
199 Pursurah Dr. M. Nuruzzaman (AITC)
200 Arambagh Krishna Chandra Santra (AITC)
201 Goghat Manas Majumdar (AITC)
202 Khanakul Iqbal Ahmed (AITC)
203 Tamluk Ashok Kumar Dinda (CPI)
204 Panskura Purba Sk Ibrahim Ali (CPM)
205 Panskura Paschim Phiroja Bibi (AITC)
206 Moyna Sangram Kumar Dolai (AITC)
207 Nandakumar Sukumar De (AITC)
208 Mahisadal Dr.Sudarsan Ghosh Dastidar (AITC)
209 Haldia Tapasi Mondal (CPM)
210 Nandigram Adhikari Suvendu (AITC)
211 Chandipur Amiyakanti Bhattacharjee (AITC)
212 Patashpur Jyotirmoy Kar (AITC)
213 Kanthi Uttar Banasri Maity (AITC)
214 Bhagabanpur Ardhendu Maity (AITC)
215 Khejuri Ranajit Mondal (AITC)
216 Kanthi Dakshin Adhikari Dibyendu (AITC)
217 Ramnagar Akhil Giri (AITC)
218 Egra Das Samares (AITC)
219 Dantan Bikram Chandra Pradhan (AITC)
220 Nayagram Dulal Murmu (AITC)
221 Gopiballavpur Churamani Mahata (AITC)
222 Jhargram Sukumar Hansda (AITC)
223 Keshiary Paresh Murmu (AITC)
224 Kharagpur Sadar Dilip Kumar Ghosh (BJP)
225 Narayangarh Prodyut Kumar Ghosh (AITC)
226 Sabang Manas Ranjan Bhunia (INC)
227 Pingla Saumen Kumar Mahapatra (AITC)
228 Kharagpur Dinen Roy (AITC)
229 Debra Selima Khatun (Bibi) (AITC)
230 Daspur Mamata Bhunia (AITC)
231 Ghatal Shankar Dolai (AITC)
232 Chandrakona Chhaya Dolai (AITC)
233 Garbeta Ashis Chakraborty (Nanti) (AITC)
234 Salboni Srikanta Mahata (AITC)
235 Keshpur Seuli Saha (AITC)
236 Medinipur Mrigendra Nath Maiti (AITC)
237 Binpur Khagendranath Hembram (AITC)
238 Bandwan Rajib Lochan Saren (AITC)
239 Balarampur Shantiram Mahato (AITC)
240 Baghmundi Nepal Mahata (INC)
241 Joypur Shaktipada Mahato (AITC)
242 Purulia Sudip Kumar Mukherjee (INC)
243 Manbazar Sandhya Rani Tudu (AITC)
244 Kashipur Swapan Kumar Beltharia (AITC)
245 Para Umapada Bauri (AITC)
246 Raghunathpur Purna Chandra Bauri (AITC)
247 Saltora Swapan Bouri (AITC)
248 Chhatna Dhirendra Nath Layek (RSP)
249 Ranibandh Jyotsna Mandi (AITC)
250 Raipur Birendra Nath Tudu (AITC)
251 Taldangra Samir Chakraborty (AITC)
252 Bankura Daripa Shampa (INC)
253 Barjora Sujit Chakraborty (CPM)
254 Onda Arup Kumar Khan (AITC)
255 Bishnupur, Bankura Tushar Kanti Bhattacharya (INC)
256 Katulpur Shyamal Santra (AITC)
257 Indas Gurupada Mete (AITC)
258 Sonamukhi Ajit Ray (CPM)
259 Khandaghosh Nabin Chandra Bag (AITC)
260 Bardhaman Dakshin Rabiranjan Chattopadhyay (AITC)
261 Raina Nepal Ghorui (AITC)
262 Jamalpur Samar Hazra (CPM)
263 Manteswar Sajal Panja* (AITC)
264 Kalna Kundu Biswajit (AITC)
265 Memari Begum Nargis (AITC)
266 Bardhaman Uttar Nisith Kumar Malik (AITC)
267 Bhatar Subhash Mondal (AITC)
268 Purbasthali Dakshin Swapan Debnath (AITC)
269 Purbasthali Uttar Pradip Kumar Saha (CPM)
270 Katwa Rabindranath Chatterjee (AITC)
271 Ketugram Sekh Sahonawez (AITC)
272 Mangalkot Chowdhury Siddiqullah (AITC)
273 Ausgram Abhedananda Thander (AITC)
274 Galsi Alok Kumar Majhi (AITC)
275 Pandaveswar Kumar Jitendra Tewari (AITC)
276 Durgapur Purba Santosh Debray (CPM)
277 Durgapur Paschim Bishwanath Parial (INC)
278 Raniganj Runu Dutta (CPM)
279 Jamuria Jahanara Khan (CPM)
280 Asansol Dakshin Tapas Banerjee (AITC)
281 Asansol Uttar Moloy Ghatak (AITC)
282 Kulti Ujjal Chatterjee (AITC)
283 Barabani Bidhan Upadhyay (AITC)
284 Dubrajpur Chandra Naresh Bauri (AITC)
285 Suri Asok Kumar Chattopadhyay (AITC)
286 Bolpur Chandranath Sinha (AITC)
287 Nanoor Shyamali Pradhan (CPM)
288 Labpur Islam Monirul (AITC)
289 Sainthia Nilabati Saha (AITC)
290 Mayureswar Abhijit Roy (AITC)
291 Rampurhat Asish Banerjee (AITC)
292 Hansan Miltan Rasid (INC)
293 Nalhati Moinuddin Shams (AITC)
294 Murarai Abdur Rahaman (Liton) (AITC)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *