Elections

YSRCP MLA Candidates List AP Assembly 2019

The Lok Sabha Elections and the Legislative Assembly Elections of Andhra Pradesh State is scheduled to be held on 11th April 2019 and according to the schedule released by the Election Commission of India, the Nominations for both the MLAand MP Seats started today. The Major Political Parties in Andhra Pradesh State are busy in declaring the candidates contesting on behalf of their party.

Both the ruling party TDP and the opposition party YSRCP in AP are contesting for all the 175 MLA seats alone whereas the Janasena Party formed an alliance with Bahujan Samaj party and the left parties is also contesting in all the 175 Assembly seats in AP.

Constituency Number AP Assembly Constituency YCP MLA Candidate
1 Ichchapuram Piriya Sairaj
2 Palasa Seediri Appala Raju
3 Tekkali Perada Tilak
4 Pathapatnam Reddy Shanti
5 Srikakulam Dharmana Prasada Rao
6 Amadalavalasa Thammineni Seetharam
7 Etcherla Gorle Kiran Kumar
8 Narasannapeta Dharmana Krishna Dasu
9 Rajam (SC) Kambala Jogulu
10 Palakonda (ST) Viswasarayi Kalavathi
11 Kurupam (ST) Pamula Pushpa Sreevani
12 Parvathipuram (SC) Alajangi Jogarao
13 Salur (ST) Rajanna Dora Peedika
14 Bobbili Sambangi Venkata Chinna Appala Naidu
15 Cheepurupalli Botsa Satyanarayana
16 Gajapathinagaram Botcha Appala Narasayya
17 Nellimarla Badukonda Appala Naidu
18 Vizianagaram Kolagatla Veerbhadra Swamy
19 Srungavarapukota Kudabanda Sreenivas
20 Bhimili Muthamsetti Srinivasa Rao (Avanti Srinivas)
21 Visakhapatnam East Akaramani Vijaya Nirmala
22 Visakhapatnam South Dronamraju Srinivas
23 Visakhapatnam North K.K Raju
24 Visakhapatnam West Vijay Prasad Malla
25 Gajuwaka Tippala Nagi Reddy
26 Chodavaram Dharmasri Karanam
27 Madugula Budi Mutyala Naidu
28 Araku Valley (ST) Chetti Palguna
29 Paderu (ST) Baghyalakshmi
30 Anakapalle Avss Amarnath Gudivada
31 Pendurthi Adeep Raj
32 Yelamanchili Uppalapati Venkata Ramana Murthy Raju
33 Payakaraopet (SC) Golla Babu Rao
34 Narsipatnam Petla Uma Sankar Ganesh
35 Tuni Ramalingeswara Rao Dadisetti
36 Prathipadu Sri Purna Chandra Prasadu Parvata
37 Pithapuram Dorababu Pendem
38 Kakinada Rural Kurasala Kanna Babu
39 Peddapuram Thota Vani
40 Anaparthy Dr Sathi Suryanarayana Reddy
41 Kakinada City Dwarampudi Chandra Sekhara Reddy
42 Ramachandrapuram Srinivasa Venu Gopala Krishna Chelluboyina
43 Mummidivaram Ponnada Venkata Satish Kumar
44 Amalapuram (SC) Viswarupu Pinipe
45 Razole (SC) Bonthu Rajeswara Rao
46 Gannavaram (SC) Chittibabu Kondeti
47 Kothapeta Chirla Jaggi Reddy
48 Mandapeta Subash Chandrabose Pilli
49 Rajanagaram Jakkampudi Raja
50 Rajahmundry City Suryaprakash Rao Routhu
51 Rajahmundry Rural Akula Veerraju
52 Jaggampeta Jyothula Chantibabu
53 Rampachodavaram (ST) Nagulapalli Dhanalakshmi
54 Kovvur(SC) Vanitha Taneti
55 Nidadavole GS Naidu
56 Achanta Cherukuwada Sri Ranganatha Raju
57 Palakollu Chavataplli Satyanarayana Murthy (Dr Babji)
58 Narasapuram Mudumuri Prasad Raju
59 Bhimavaram Srinivas Grandhi
60 Undi PVL Narasimha Raju
61 Tanuku Kanumuri Venkata Nageswara Rao
62 Tadepalligudem  
63 Unguturu Puppala Srinivasa Rao
64 Denduluru Kotaru Abbayya Chowdary
65 Eluru Alla Kali Krishna Srinivas (Nani)
66 Gopalapuram (SC) Talari Venkat Rao
67 Polavaram (ST) Tellam Balaraju
68 Chintalapudi (SC) Vr Elizah
69 Tiruvuru (SC)  
70 Nuzvid  
71 Gannavaram  
72 Gudivada  
73 Kaikalur  
74 Pedana  
75 Machilipatnam  
76 Avanigadda  
77 Pamarru (SC)  
78 Penamaluru  
79 Vijayawada West  
80 Vijayawada Central  
81 Vijayawada East  
82 Mylavaram  
83 Nandigama (SC)  
84 Jaggayyapeta  
85 Pedakurapadu  
86 Tadikonda (SC)  
87 Mangalagiri  
88 Ponnuru  
89 Vemuru (SC)  
90 Repalle  
91 Tenali  
92 Bapatla  
93 Prathipadu (SC)  
94 Guntur West  
95 Guntur East  
96 Chilakaluripet  
97 Narasaraopet  
98 Sattenapalle  
99 Vinukonda  
100 Gurajala  
101 Macherla  
102 Yerragondapalem (SC)  
103 Darsi  
104 Parchur  
105 Addanki  
106 Chirala  
107 Santhanuthalapadu (SC)  
108 Ongole  
109 Kandukur  
110 Kondapi (SC)  
111 Markapuram  
112 Giddalur  
113 Kanigiri  
114 Kavali  
115 Atmakur  
116 Kovur  
117 Nellore City  
118 Nellore Rural  
119 Sarvepalli  
120 Gudur (SC)  
121 Sullurpeta (SC)  
122 Venkatagiri  
123 Udayagiri  
124 Badvel (SC)  
125 Rajampet  
126 YSR Kadapa  
127 Kodur (SC)  
128 Rayachoti  
129 Pulivendla  
130 Kamalapuram  
131 Jammalamadugu  
132 Proddatur  
133 Mydukur  
134 Allagadda  
135 Srisailam  
136 Nandikotkur (SC)  
137 Kurnool  
138 Panyam  
139 Nandyal  
140 Banaganapalle  
141 Dhone  
142 Pattikonda  
143 Kodumur ( SC)  
144 Yemmiganur  
145 Mantralayam  
146 Adoni  
147 Alur  
148 Rayadurg  
149 Uravakonda  
150 Guntakal  
151 Tadipatri  
152 Singanamala (SC)  
153 Anantapur Urban  
154 Kalyandurg  
155 Raptadu  
156 Madakasira (SC)  
157 Hindupur  
158 Penukonda  
159 Puttaparthi D. Sreedhar Reddy
160 Dharmavaram Kethireddy Venkata Rami Reddy
161 Kadiri Dr. P. V. Sidda Reddy
162 Thamballapalle Pedireddy Dwarakanath Reddy
163 Pileru Chinthala Ram Chandra Reddy
164 Madanapalle Nawaz Basha
165 Punganur P. Ramchandra Reddy
166 Chandragiri Chevireddy Bhaskar Reddy
167 Tirupati Bhumana Karunakar Reddy
168 Srikalahasti B. Madhusudan Reddy
169 Sathyavedu K. Adimulam
170 Nagari R.K. Roja Selvamani
171 Gangadhara Nellore (SC) K Narayana Swami
172 Chittoor A srinivasulu
173 Puthalapattu (SC) M.S. Babu
174 Palamaner N. Venkataih Gowda
175 Kuppam K Cahndra Mouli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *